Peru

Wycieczka na Islandię – 5 powodów, dlaczego warto tam pojechać.

wycieczka na islandię

Jest takie miejsce, którego magii nie da się podważyć. Taka kraina, która poruszy każdego bez wyjątku. Islandia to jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie możesz doświadczyć potęgi czterech żywiołów. Ogień tuż pod stopami, woda spadająca z setek niezwykłych wodospadów, powietrze tak czyste, a jednocześnie przesiąknięte zapachem wydobywającego się zewsząd siarkowodoru i ziemia, surowa, niekiedy drżąca pod stopami. Jest wiele powodów, dla których warto jechać na Islandię. Choć raz w życiu. Przede wszystkim dla krajobrazów i doznań, które wryją się w pamięć na stałe. Bo w jakim innym kraju jednocześnie wykąpiesz się w gorącej rzece, przespacerujesz po jęzorze lodowca, staniesz za kurtyną spadającej wody z wodospadu, czy wejdziesz do wewnątrz wulkanu? A to wszystko i wiele więcej, oferuje Islandia. Poniżej przedstawiamy 5 powodów, dla których wycieczka na islandię to świetny pomysł na Twoje wakacje!

wycieczka na Islandię:

1.Podziwiaj zorzę polarną kąpiąc się w gorącym źródle

Brzmi jak marzenie? Wbrew pozorom, bardzo realne! Mniej więcej od września do marca, możliwość zobaczenia na islandzkim niebie zorzy polarnej, jest bardzo prawdopodobna. W końcu to już prawie Koło Podbiegunowe. Światła Północy to niezwykłe, wręcz mistyczne zjawisko, które zapiera dech w piersiach. Niebo mieni się i pulsuje kolorowymi smugami. Od zieleni, po fiolety, odcienie różu, żółci i niebieskiego. A gdyby tak połączyć ten spektakl z kąpielą w gorącym źródle? Tych na Islandii nie brakuje. A jeśli nie naturalne źródło ukryte gdzieś w górach, pozostaje skorzystać z podgrzewanego geotermalnie jacuzzi. Tych również nie brakuje w przydomowych ogródkach.

wycieczka na islandię zorza polarna
Zdjęcie Joanna Wnuk

2. Odwiedź najpiękniejsze wodospady

To nie jest tak, że musisz przejechać 200 km, aby zobaczyć niezwykły wodospad. Bo te spotykać będziesz na Islandii co chwila. Objeżdżając wyspę dookoła, nie będziesz w stanie ich zliczyć i wybrać tego najbardziej imponującego. Choć jest kilka (spośród blisko 1000!), które szczególnie się wyróżniają. Chociażby Skogafoss, na którego szczyt prowadzą schody, Seljalandsfoss, który pozwala na przejście za kurtynę wody, potężny Gullfoss, czy ukryty na szlaku Svartifoss. Jedne są głównymi atrakcjami turystycznymi, inne położone głęboko w górach, ukryte od ciekawskich oczu. A wszystkie z nich zasilane przez wody topniejących czap lodowych centralnej części wyspy.

wycieczka do islandii wodospady
Zdjęcie Adam Wnuk

wycieczka na Islandię:

3. Przejdź się po jęzorze jednego z największych lodowców Europy

Lodowce znajdujące się na Islandii stanowią około 10% powierzchni wyspy. Obecnie jest ich kilkanaście, choć wraz z ociepleniem klimatu, sytuacja ta może się zmienić. Od końca XIX wieku zniknęło już 2 tys. km2 pokrywy lodowej. Dlatego tym bardziej warto odwiedzić Islandię, aby zobaczyć i dotknąć tych potężnych tworów natury, zanim te znikną na dobre. Możecie wybrać samotną przechadzkę po jęzorze jednego z najpotężniejszych lodowców Islandii bądź też wybrać opcję komercyjnej wycieczki, podczas której uzbrojeni w raki i czekany będziecie mogli zagłębić się w dalsze rejony z przewodnikiem. Niezależnie jednak którą z opcji wybierzecie, z pewnością poczujecie, jak piękna i potężna jest natura.

Islandia lodowiec
Zdjęcie Adam Wnuk

4. Stań na dwóch kontynentach jednocześnie

Tak, to możliwe. I wbrew pozorom bardzo proste. Większość grzbietów łączących płyty tektoniczne dwóch kontynentów znajduje się głęboko na dnie oceanów. Jednak jeden z grzbietów przechodzi przez sam środek Islandii. Stykają się tam płyty tektoniczne Europy oraz Ameryki Północnej. Na południu wyspy znajduje się symboliczny most łączący ze sobą dwa kontynenty z tabliczką informacyjną wyjaśniającą cały fenomen. Z kolei w Pingvellir macie szansę przejść się wąwozem, z którego wyrastają strome ściany skał wyniesionych przez dwie stykające się płyty tektoniczne. Ciekawostką jest fakt, że właśnie między tymi skałami w Pingvellir powstał najstarszy na świecie parlament, utworzony w 930 roku.

Islandia płyty tektoniczne
Zdjęcie Michał Rogula

wycieczka na Islandię:

5. Wejdź do wnętrza wulkanu

Islandia jest jedynym miejscem na świecie, w którym można zejść do wnętrza wulkanu. A dokładniej do jednej z komór magmowych uśpionego wulkanu. Wulkan Thrihnukagigur odkryty został w 1974 roku i tak zachwycił odkrywcę, że zaproponował on możliwość zwiedzania obiektu przez turystów. I tak od 2012 roku możecie odbyć niezwykłą podróż do wnętrza ziemi. Dosłownie. A w środku czeka na Was kolorowa i niezwykła kraina stworzona przez naturę. Wulkan pozostaje uśpiony od blisko 4000 lat, więc nie ma się co obawiać, że zaskoczy was erupcja 🙂

Zdjęcie pixabay (Jacqueline Macoua)

To tylko niektóre z niepowtarzalnych atrakcji, jakie oferuje Islandia. Trzeba przyznać, że już sama podróż samochodem po wyspie zapewnia wiele atrakcji i gwarantujemy, że co chwila będziecie mieli ochotę zatrzymać się. Do obowiązkowych atrakcji można zaliczyć jeszcze lodowe jaskinie, czarne plaże, trekking na szczyt wulkanu, czy doznania smakowe jak mięso z suszonego rekina. I wszystko to na jednym, niewielkim skrawku ziemi.

A jeśli chcielibyście zobaczyć to wszystko na własne oczy, zapraszamy was do wspólnej przygody. Zajrzyjcie na naszą stronę o Islandii. Możemy zabrać was na pokład wspólnej przygody, albo przygotować dla was indywidualny plan podróży na Islandię i nie tylko.

Chcesz pojechać do Islandii?

Wspaniale. Napisz do nas i już niebawem ruszymy poznać ten fascynujący kraj.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *