Kiedy najlepiej jechać do Peru?

Wielu podróżników podczas organizacji wyprawy do Peru, często zadaje sobie zasadnicze pytanie: Jaki jest najlepszy termin na wyprawę? Kiedy najdogodniej zorganizować mój wyjazd? Na pytanie pomoże Was odpowiedzieć Paweł, założyciel Feel Peru Travel oraz organizator wypraw do Ameryki Południowej.

Peruwiańska różnorodność: Costa, Sierra oraz Selva.

Costa, Sierra i Selva

Peru jest krajem niezwykłe zróżnicowanym. Istnieją w nim 3 główne regiony: Costa (wybrzeże), Sierra (Andy) oraz Selva (dżungla amazońska). Każdy z nich ze względu na odmienne położenie oraz uwarunkowania klimatyczne… rządzi się własnymi prawami. Przykładowo podczas peruwiańskiego lata (grudzień-luty) na wybrzeżu (costa) świeci piękne słońce, z kolei w górach (sierra) oraz dżungli (selva)… leje deszcz. Z kolei, kiedy w rejonie Sierry oraz Selvy robi się słonecznie… wybrzeże Costy zasłana jest ciemną warstwą mgły.

Pogoda w Peru.

Aby wybrać najlepszy termin na wyprawę, dobrze jest zapoznać się z charakterystyką klimatu w poszczególnych regionach. Analizując rok kalendarzowy wygląda to mniej więcej tak:

Pogoda w Peru

Terminy między grudniem a lutym nie są najlepsze dla osób zainteresowanym górskimi trekkingami, z kolei okres ten polecam miłosnikom plażowania. Czerwiec-sierpień jest świetnym terminem na wędrówki w Andy, jednak może rozczarować osoby szukające wypoczynku na wybrzeżu. Jeśli chcesz poznać Peru w całości to zdecydowanie polecam okresy przejściowe (marzec-maj oraz wrzesień-listopad). Zarówno w dżungli, Andach oraz na wybrzeżu jest duże prawdopodobieństwo doświadczenia ładnej pogody.

Sezon turystyczny

Szczyt sezonu turystycznego w Peru to okres czerwiec-sierpień. Kraj ten odwiedzają przede wszystkim turyści zagraniczni. Grudzień-luty to okres peruwiańskich wakacji, więc często można spotkać turystów lokalnych. Marzec-maj oraz wrzesień-listopad to okresy przejściowe: jest wtedy dużo spokojniej.

Podsumowanie

Moim zdaniem zależnie od oczekiwań danego podróżnika, podróż do Peru w każdym terminie ma swoje plusy i może być ciekawa. Trzeba po prostu zdecydować się jaka forma zwiedzenia Cię interesuje i wybrać najdogodniejszy termin. Dla ułatwienia wyboru przygotowałem prezentację „najmocniejszych” aspektów podróży o danej porze roku. Oczywiście poniższe rekomendację mają charakter subiektywny i opierają się na moich doświadczeniach podczas licznych podróży po Peru.

Podsumowanie wypraw do Peru

Grudzień-Luty:

Świetny czas na plażowanie i poznawanie nadmorskiej przyrody. Luty to również okres karnawałowy, więc w wielu miejscach w Peru można zobaczyć piękne taneczne parady (najsłynniejsze to karnawał w Cajamarca czy święto Virgen de la Candelaria w Puno).

Marzec-maj oraz wrzesień-listopad:

Najlepszy okres dla osób ceniących sobie spokój. Atrakcje turystyczne są mniej oblegane i dużo łatwiej nawiązać kontakt z miejscowymi. Ceny są niższe niż w sezonie.

Czerwiec-sierpień:

Szczyt sezonu oraz sporo podróżników z całego świata. Hostele są pełne ludzi, więc łatwo nawiązać nowe znajomości. W górach jest doskonała pogoda na dłuższe trekkingi.

Pilot wycieczek poleca

Pracuje jako pilot wycieczek w Peru już ponad 2 lata i podróżowałem po tym kraju we wszystkich możliwych porach roku. Moim subiektywnym zdaniem najdogodniejszy miesiąc na podróż po Peru to… MAJ!

Czemu?

– Warunki pogodowe umożliwiają zwiedzenie wszystkich regonów kraju.

– Jest dużo spokojniej oraz zwyczajnie taniej niż w wysokim sezonie.

– Jest to okres zaraz po zakończeniu pory deszczowej… góry są pokryte świeżą zielenią!

– W maju organizowanych jest sporo indiańskich świąt oraz festiwali (choćby Fiesta de Tres Cruzes obchodzona 3 maja).

Dziękuje za uwagę! Mam nadzieje, że powyższe informację przydadzą się do organizacji twojej podróży do Peru!
Paweł Wilk
Pilot wycieczek oraz załozyciel Feel Peru Travel

Dodaj komentarz

Close Menu