„Maczupikczu”, czyli miasto Inków. Machu Picchu w Peru.

Maczupikczu widok

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o Machu Picchu (czytaj. Maczupikczu)? Świetnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym dowiesz się najważniejszych informacji: gdzie leży oraz czym właściwie było zaginione miasto. Planujesz wyprawę do Peru? Wspaniale. Wykorzystaj praktyczne rady: kiedy najlepiej jechać oraz jak dotrzeć do Machu Picchu. Wiesz, czemu Inkowie zdecydowali się opuścić tajemnicze miasto? Tego też dowiesz się w tym artykule. 

Obejrzyj filmik z naszej 3-dniowej wyprawy do Machu Picchu przez dżunglę:

GDZIE LEŻY MACHU PICCHU?

peru dżungla wysoka
Tak wygląda "Ceja de la selva", czyli peruwiańska dżungla wysoka.

Słynne ruiny Machu Picchu (Maczupikczu) są częścią sanktuarium historycznego i znajdują się w prowincji la Convecion, położonej zaledwie 70 kilometrów w linii prostej od miasta Cuzco. W praktyce droga do ruin jest dużo dłuższa, głównie za sprawą górzystego położenia obiektu. Początkowo, trasa dotarcia do miasta zaczyna się niezwykle krętą drogą asfaltową i kończy torami kolejowymi…w rezultacie wynosi około 230 kilometrów. Do zaginionego miasta nie dociera transport kołowy, można tam dotrzeć tylko pociągiem albo pieszo.

Dawne indiańskie miasto położone jest wśród wiecznie zielonych wzgórz, gęsto porośniętych tropikalną roślinnością. Panuje tu gorący oraz wilgotny klimat, który charakteryzuje się ogromną ilością występujących tu rodzajów roślin oraz zwierząt. Tajemnicze miasto jest otoczone 3 wzgórzami: górą Machu Picchu („stara góra”), Huayna Picchu („młoda góra”) oraz Putucusi („szczęśliwa góra”), które są naturalnym murem chroniącym miasto. Konstrukcję tę dodatkowo wzmacnia oplatające wzgórza rzeka Urubamba. W terenie praktycznie niemożliwym do przejścia dla przeciętnego człowieka Inkowie ponad 500 lat temu wybudowali imponujący ośrodek miejski!

CO TO znaczy "MACZUPIKCZU"?

Wielu przewodników wspólnie podpiera teorię, że Machu Picchu nie jest oryginalną nazwą miasta. Autentyczna nazwa miasta zatarła się z biegiem lat i najprawdopodobniej na zawsze zostanie tajemnicą. Nazwa Machu Picchu znaczy tyle, co „Stara Góra” i została nadana współcześnie na podstawie nazwę góry, na której zboczu spoczywają dzisiejsze ruiny. Miejscowi Indianie nazywają również „Maczupikczu” terminem LLacta, który w języku Quechua znaczy osada lub miasto.

góra machu picchu maczupikczu
Widok ze szczytu Huayna Picchu: miasto Machu Picchu i góra Machu Picchu.

Czym było Machu Picchu (Maczupikczu)"?

Kolejną zagadką jest odpowiedź na pytanie, jakie było przeznaczenie miasta dla dawnych Inków. Zasadniczo ilu badaczy tyle teorii. Znikoma ilość informacji odnośnie inkaskiego sanktuarium powodowana jest wieloma czynnikami. Przede wszystkim o Machu Picchu obecnie wiemy nie wiele, ponieważ hiszpańscy konkwistadorzy… do miasta zwyczajnie nie doszli.


Skoro hiszpanie nie zobaczyli miasta, więc nie mogli go opisać w kronikach. Z kolei w inkaskiej cywilizacji nie znano pisma (co prawda istniało tzw. Kipu, czyli węzełkowy system przekazywania informacji, ale po pierwsze służył do rejestrowania indiańskiej rachunkowości, po drugie… system do dziś nie został rozszyfrowany) a informacja przekazywana ustnie zatarła się z biegiem czasu.

Prawda jest taka, że aktualnie o Machu Picchu wiemy bardzo mało, a odpowiedz na pytanie, czym mogło być Machu Picchu to wyłącznie teorie kolejnych badaczy i archeologów. Z racji, że z powodu wykonywanej pracy (jestem pilotem wycieczek w Peru) byłem na ruinach Machu Picchu wielokrotnie, przedstawię Wam teorię, które wydające mi się najbardziej wiarygodne.

maczupikczu tajemnicze miasto Inków
Machu Picchu do dziś skrywa wiele tajemnic.

FEEL PERU TRAVEL

POMAGAMY OSOBOM, KTÓRE MARZĄ O PODRÓŻY DO PERU.

Popularne teorie

  • W głównych punktach miasta znaleziono znaczne ilości muszli oraz kamieni pochodzących z różnych regionów imperium Tiwantinsuyo („państwo 4 regionów”, czyli indiańska nazwa imperium inków). Fakt, że wiele osób z różnych stron kraju przynosiło tutaj ofiarne podarunki, świadczy o tym, że Machu Picchu mogło być sanktuarium przyjmujących pielgrzymów w celu sprawowania równego rodzaju ceremonii.
  • Inni badacze twierdzą, że na terenie Machu Picchu istniały różnego rodzaju szkoły. Na terenie miasta odnaleziono pozostałości licznych szkół wojskowych dla mężczyzn zwanych Yachaywasi.  Z kolei Acllahuasi, czyli „Klasztor Dziewic Słońca” był miejscem, gdzie młode dziewczęta uczyły się przygotowywać oraz przeprowadzać andyjskie rytuały. Obecność różnego rodzaju szkół na terenie dawnego miasta świadczy o tym, że Machu Picchu mogło być miastem uniwersyteckim.
  • Kolejna teoria świadczy o tym, że osada Machu Picchu mogło być zamieszkałe… wyłącznie przez kobiety. Podczas pierwszych badań znaleziono cmentarze wyłącznie z kości należącymi do płci żeńskiej. Teoria upadła po odnalezieniu pochówków z kości chłopców oraz mężczyzn.
  • Machu Picchu było położone na drodze między stolicą Inków Cuzco a ważnym indiańskim miastem Vilcabamba (jeden z ostatnich bastionów Inków w walce z Hiszpanami). Z tego powodu przypisuje mu się ważne znaczenie administracyjne oraz strategiczne.

Jak dotrzeć do Machu Picchu?

Istnieje wiele sposobów dotarcia na ruiny Machu Picchu. Najszybciej, najwygodniej oraz niestety najdrożej można dostać się tam pociągiem. Dlatego osoby poszukujące przygody oraz pragnące zaoszczędzić trochę gotówki najczęściej wybierają 3-dniową wyprawę przez dżunglę. Z kolei miłośnicy górskich trekkingów często ruszają na dość wymagającą, kilkudniową przeprawę zwaną „Camino Inca”.

Opcja 1. Przejazd koleją.

Opcja dla ceniących luksus. W Peru istnieje kilka ekskluzywnych linii kolejowych łączących miasto Ollantaytambo z Machu Picchu:

Pociąg Belmond Hiram Bingham:  Jeden z najbardziej luksusowych pociągów na świecie. W cenie wykwintna kolacja, bar, transport oraz bilety wstępu na Machu Picchu. Cena… 450$ w jedną stronę!

Pociąg Sacred Valley:  nieco tańsza wersja luksusowego pociągu jeżdżącego na trasie Urubamba- Machu Picchu. W cenie obiad lub kolacja. Ceny od 200$ w jedną stronę.

Turystyczny pociąg ekonomiczny. Tańsza opcja dla osób ceniących sobie czas. Konieczne jest wcześniejszy dojazd z Cuzco do miasteczka Ollantaytambo (około 2 godziny, koszt ok. 5$ w jedną stronę) i następnie przejazd koleją z Ollantaytambo do Machu Picchu (około 1,5 godziny jazdy). Pociąg w taryfie dla obcokrajowców kosztuje 50-100$ w jedną stronę. Taka opcja pozwoli na odwiedzenie słynnych ruin w zaledwie jeden dzień.

Przejazdy oferuje firma Peru Rail oraz Inca Rail.

Peru Rail: rodzaje wagonów Vistadome oraz Expedition.

Inca Rail: The Voyager oraz The 360º.

Kupienie biletów na pociąg jest proste i można to spokojnie zrobić samemu.

Pociag do Machu Picchu
Pociąg Peru Rail na stacji w miasteczku Machu Picchu.

Opcja 2. Bus, trekking oraz powrót pociągiem.

Ekonomiczna opcja dwudniowej wycieczki na ruiny. W pierwszy dzień trzeba przejechać busem trasę Cuzco- stacja „Hidroelectrica” (około 20$, 6-7 h jazdy) i następnie przejść pieszo ze stacji do miasteczka Machu Picchu (3-4h marszu niewymagającą drogą wzdłuż torów kolejowych). Z kolei drugiego dnia rano jest czas na zwiedzenie ruin Machu Picchu oraz powrót popołudniowym pociągiem z Machu Picchu do Ollantaytambo i lokalnym busem do Cuzco.

Opcja 3. Wycieczka Inca Jungle.

Coś dla osób poszukujących przygody. Ciekawą opcję dla podróżników lubiących spędzać czas aktywnie. Wycieczka trwa 4 dni i wiąże się z przeprawą do Machu Picchu (Maczupikczu) przez dżunglę. Podczas wyprawy do zaginionego miasta na uczestników czekają liczne atrakcje: zjazd rowerowy, rafting, trekking oryginalna inkaską drogą, zjazd na tyrolce oraz oczywiście zwiedzanie ruin Machu Picchu. Wycieczka jest bardzo korzystna cenowo (kosztuje niewiele więcej co jednodniowa wycieczka pociągiem) i niezwykle urozmaicona.

Widoki podczas wycieczki Inca Jungle

Opcja 4. Trekking Inca Trail

Klasyczna wersja trekkingu trwa 4 dni, podczas których przemierza się szczyty do wysokości 4200 metrów n.p.m. Istnieje również wersja krótsza, gdzie podczas 2-dniowego trekkingu wspinają się na wysokość maksymalnie 2700 metrów n.p.m. Trasa ma przede wszystkim walory krajobrazowe oraz archeologiczne (mija się liczne mniej znane budowle pochodzenia inkaskiego) oraz jedyną okazję na wejście do Machu Picchu od strony Bramy Słońca.

Wejście na szlak Camino Inca jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem i całość wyprawy może kosztować nawet 600 dolarów. Decyzję o uczestnictwie w klasycznej wersji Camino Inca trzeba podjąć nawet 6 miesięcy przed planowaną a podróżą. Chętnych na przejście inkaskiego szlaku jest wielu, jednak peruwiańskie władze dopuszczają zaledwie 500 osób na dzień.

Alternatywne trekkingi do "Maczupikczu"

Salkantay Trek: uczestnictwo w 5-dniowym trekkingu umożliwia podziwianie majestatycznego szczytu Salkantay oraz tropikalnych wzgórz tzw. dżungli górnej.

Choquequirao: Cały trekking jest wymagający i trwa nawet 8/9 dni! Nagroda za wysiłek jest unikalna możliwość zobaczenia dwóch najpiękniejszych kompleksów architektonicznych w Peru, czyli „Maczupikczu” oraz równie piękne ruiny tajemniczego Choquequirao.

Lares Trek: Różnorodne formy dotarcia do Machu Picchu oferują równe krajobrazowe szlaki wysokogórskie, których przejście trwa około 4 dni.

peruwiańskie szczyty trekking
Tropikalny las na tle szczytu o wysokości ponad 6000 m n.p.m

Machu Picchu kiedy jechać?

machu picchu kiedy jechać

Miasto Machu Picchu, położone jest w regionie zwanym „ceja de selva”, czyli peruwiańskiej dżungli. W związku z tym pada tutaj sporo i pogoda jest bardzo zmienna.

Grudzień-luty: Pora deszczowa. Trzeba przygotować się na mocne opady deszczu oraz możliwe utrudnienia komunikacyjne. Pozytywnym aspektem tego okresu jest niewielka ilość turystów oraz niższe ceny na szlaku.


Marzec-maj: Okres przejściowy między porą deszczową a szczytem sezonu. Ruiny nie są jeszcze bardzo zatłoczone, a istnieje spora szansa na ładną pogodę na szczycie. Możliwe przelotne opady deszczu. To okres zaraz po porze deszczowej, więc roślinność jest świeża oraz zielona.


Czerwiec-sierpień. Słoneczna pogoda oraz szczyt sezonu turystycznego. Warunki atmosferyczne idealne do zwiedzania zaginionego miasta. Jest to wysoki okres turystyczny, więc na ruinach przebywa duża ilość turystów z Europy oraz USA.


Wrzesień-listopad. Również okres przejściowy. Mniejszy tłok oraz znośna pogoda umożliwiająca spokojne zwiedzanie.


Osobiście polecam odwiedzić ruiny Machu Picchu w okresie kwiecień-czerwiec. Jest zielono, nie ma wielkich tłumów oraz pogoda jest znośna. Ewentualnie okres wrzesień- listopad tez jest dobrą porą na zwiedzanie zaginionego miasta.

Więcej o pogodzie w Peru znajdziesz w artykule Kiedy jechać do Peru?

Widoki z Machu Picchu

Wakacje w Peru Maczupikczu
Widok na Machu Picchu.

Inkaskie miasto warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na niesamowite położenie, niezwykle strome oraz niedostępny teren tropikalnych wzgórz. Zaskakujący kunszt architektoniczny potomków Inków tworzy przepiękny widok i wrażenie „spaceru po pocztówce”. Na żywo zobaczysz obraz znany z wielu zdjęć oraz reportaży.

Dobrze jest zobaczyć „Maczupikczu” z różnych perspektyw. Wizyta w okolicach „domu strażnika” pozwoli zobaczyć panoramiczny widok „pocztówkowy”, z kolei wspinaczka na pobliski szczyt „Huayna Picchu” da sposobność zobaczyć zaginione miasto z góry. Niewymagająca piesza wycieczka na Bramę Słońca to z kolei sposobność przyjrzenia się dawnej osady „z boku” a pragnącym zobaczyć panoramiczny widok na całą górską okolicę szczerze polecam trekking na górę Machu Picchu.

Przeczytaj więcej informacji o atrakcjach na Machu Picchu

Tajemnice i legendy o Machu Picchu

Pośród społeczności zamieszkujące tereny wokół Machu Picchu społecznościach do dziś krąży legenda dotycząca tajemniczego opuszczenia miasta przez Inków. Przekazywany ustnie przez pokolenia mit mówi, że pewnego dnia nad miastem pojawił się szybujący kondor. Ptak zaniepokojony krążył nad miastem i w pewnym momencie pikując dziobem w dół… zabił się, uderzając w centrum świątyni słońca będącą najważniejszym obiektem w mieście. Stało się to dla kapłanów znakiem, że nadchodzi coś niepokojącego i inkowie pośpiesznie opuścili miasto, a najcenniejsze skarby ukryli pod jego kamiennymi murami.


W każdej legendzie istnieje ziarnko prawdy. Być może samobójstwo kondora (kondory słynną z niezwykłej wierności i są udowodnione przypadki popełniania samobójstwa ptaka po wcześniejszej stracie partnera) stało się sygnałem motywującym do opuszczenia cennego miasta jeszcze przed przybyciem Hiszpanów.

Czy warto zwiedzić "Maczupikczu"?

Maczupikczu widok

Podsumowując, Machu Picchu jest ciekawe przede wszystkim ze względu na niesamowite położenie terenu, w którym powstało starożytne miasto. Sprawą niewiarygodną jest wyobrazić sobie jak ponad 500 lat temu na tak stromym terenie, Inkowie zaprojektowali oraz wybudowali cały system miejski.

Położone na pokrytych gęstą zielenią wzgórzach było miejscem niedostępnym dla przybyszów przez setki lat. I do dziś mimo tysięcy osób codziennie odwiedzających ruiny Machu Picchu są miejscem tajemniczym, niesamowicie ciekawym oraz zdecydowanie wartym odwiedzenia!

Pawel Wilk Machu Picchu

Paweł Wilk

Podróżnik, pilot wycieczek oraz twórca biura Feel Peru Travel.

FEEL PERU TRAVEL

POMAGAMY OSOBOM, KTÓRE MARZĄ O PODRÓŻY DO PERU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *