Peru to duży kraj położony na północnym zachodzie Ameryki Południowej. Znajdziemy tam nieprzebytą dżunglę, gigantyczne góry, pustynie, piaszczyste plaże, ponad 10-milionową metropolię – Limę, miasta z architekturą kolonialną i majestatyczne zabytki kultury inkaskiej. Mapa Peru to naprawdę ciekawy materiał do studiowania!
Fauna i flora kraju zachwycają różnorodnością. Do najbardziej charakterystycznych zwierząt peruwiańskich należą pingwin Humboldta, Gallito de las Rocas (skalikurek andyjski), Oso de Anteojos (andyjski niedźwiedź okularowy) i Kondor Wielki. Świat roślin reprezentują tak niezwykłe gatunki, jak krasnodrzew pospolity, alstremeria (lilia Inków) i orchidea dracula vampira. Bioróżnorodność regionu na fladze Peru dumnie reprezentują wikunia andyjska i chinowiec lekarski.
Za wartość waluty Peru odpowiada m.in. bogactwo naturalne kraju, na które składają się miedź, cynk, ołów, żelazo, ropa naftowa i gaz ziemny. Państwo zajmuje od lat jedno z pierwszych miejsc w produkcji srebra i guana. Eksportuje głównie rudy metali, metale szlachetne, tekstylia oraz ryby i przetwory.

Peru mapa - kraj, która zachwyca różnorodnością
Powierzchnia Peru wynosi 1 285 220 km². To 4 razy więcej niż terytorium Polski, 2,5 razy więcej niż wielkość Hiszpanii i aż 30 razy tyle, co powierzchnia Danii. To wielki kraj na tle państw europejskich, ale w porównaniu z Azją wypada bladziej. Peru jest prawie 7,5 razy mniejsze niż Chiny i aż 13 razy mniejsze od Rosji.

Spójrzmy teraz dokładniej na Peru – mapa kraju dzieli się na 3 tradycyjne regiony geograficzne, różniące się m.in. klimatem, krajobrazem i roślinnością:
- Costa – wybrzeże Oceanu Indyjskiego, charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym pustynnym. W tym regionie turyści zachwycają się piaszczystymi plażami, malowniczymi zatokami i oazą Huacachina.
- Sierra – góry, czyli region andyjski, cechujący się klimatem górskim. Najwyższym szczytem kraju jest Huascarán (6768 m n.p.m.).
- Selva – peruwiańska Amazonia, czyli dżungla, zajmująca około 60% kraju, wyróżnia się ogromną różnorodnością fauny i flory. Zamieszkuje ją zaledwie 5% mieszkańców państwa. Panuje tam klimat równikowy.

FEEL PERU TRAVEL
Marzysz o podróży do Peru? Poznaj regiony południowej części tego kraju, m.in. Lima, Cuzco oraz Arequipa. Zabierzemy Cię do najciekawszych miejsc: stolicy, parku narodowego Paracas, Nazca, Arequipy, kanionu Colca, Cuzco i Machu Picchu. Przed wyjazdem zerknij na mapę Peru, aby przekonać się, jak wiele zobaczysz w 16 dni.

Peru flaga - bogactwo krainy dawnych Inków
Flaga Peru składa się z tych samych barw, co symbol naszego kraju. Różni się jednak ich rozmieszczeniem. To prostokąt podzielony na trzy części: lewą i prawą w kolorze czerwonym oraz środkową – białą. Kolorystyka jest symboliczna; czerwień reprezentuje krew przelaną przez bohaterów narodowych (to także barwa wojenna Inków), a biel – wolność, sprawiedliwość i pokój w Peru.
Pomysłodawcą wyglądu symbolu narodowego był José de San Martin, bohater narodowy Peru – flaga według niektórych historyków miała uhonorować argentyńskich (czerwień) i chilijskich (biel) wojowników o wolność. Inni badacze utrzymują, że generał zainspirował się barwami parihuanas, flamingów andyjskich, które zamieszkują zatokę Paracas – miejsce, gdzie zszedł z pokładu statku na peruwiańską ziemię.

Przyjrzyjmy się dokładniej symbolowi Peru – flaga na środku ma herb podzielony na trzy pola. Znajdują się na nich:
- Wikunia andyjska (na niebieskim tle, w lewym górnym rogu) – najmniejszy przedstawiciel rodziny wielbłądowatych, żyjący dziko na andyjskich stokach. Zwierzę to symbolizuje bogactwo fauny
- Chinowiec lekarski (na białym tle, w prawym górnym rogu) – drzewo, które reprezentuje bogactwo roślinne Od XVII do XIX wieku produkowano z niego lekarstwo na malarię.
- Róg obfitości (na czerwonym tle, na dole herbu) – symbolizuje bogactwo materialne
Podczas wycieczki spotkasz również inny symbol Peru – flaga Wiphala, kolorowy kwadrat nawiązujący barwami do imperium inkaskiego i jego regionów, reprezentuje rdzennych mieszkańców kraju. Jej 7 barw pochodzi od spektrum światła widzialnego. Każda z nich odnosi się do innych aspektów życia, np. pomarańczowy to społeczeństwo i jego kultura, zielony – ekonomia i bogactwa naturalne, a fioletowy – ideologia i polityka Indian.

Peru waluta – nazwana na cześć Słońca
Waluta Peru – sol (S/; słońce) – dzieli się na centymy (centimos). Najciekawsze są monety 2- i 5-solowe, przedstawiające rysunki kolibra i kondora z Nazca. Ten środek płatniczy wielokrotnie zmieniał nazwę na przestrzeni lat: funkcjonował jako sol de plata (srebrny sol), libra peruana (funt peruwiański) i sol de oro (złoty sol). W 1985 roku waluta zamieniła się w inti, czyli… słońce w języku keczua, a od 1991 roku stała się nowym solem (nuevo sol). Ponad 20 lat później zrezygnowano z przymiotnika. Od 2015 roku w sklepach płaci się po prostu solem.
SOl PEruwiański czy Dolar AMerykański?
Sol peruwiański to nie jedyny środek płatniczy w Peru – waluta Stanów Zjednoczonych, dolar amerykański, służy do większych transakcji. Zielonymi banknotami kupuje się domy, samochody, a także większe pakiety turystyczne. W sklepach najbardziej opłaca się płacić w solach, aby nie stracić na przewalutowaniu. Co ciekawe, z bankomatu możesz wyjąć obie waluty: dolary i sole. Spójrzmy na przykładowe ceny w Peru (marzec 2023):
- Woda 1,5 l – S/. 2,72 (3,2 zł)
- Ziemniaki 1 kg – S/. 2,84 (3,3 zł)
- Banany 1 kg – S/. 3,60 (4,2 zł)
- 12 jaj – S/. 6,90 (8 zł)
- Ryż 1 kg – S/. 3,90 (4,5 zł)
- Mleko 1 l – S/. 4,60 (5,3 zł)
- Piwo 0,5 l (lokalne) – S/. 5,90 (6,8 zł)
spełnij swoje marzenie. Poleć do Ameryki Południowej
Naszą misją jest, abyś podczas wycieczki dowiedział się jak najwięcej o Peru. Flaga, mapa i waluta kraju nie są już dla Ciebie obce, ale wciąż pozostały inne ciekawostki do odkrycia. Decydując się na naszą wyprawę, masz pewność, że wykorzystasz czas w pełni – zajrzysz tam, gdzie zajrzeć warto, doświadczysz przygody życia, a przede wszystkim porozmawiasz z miejscowymi ludźmi. Ich opowieści pomogą Ci naprawdę poznać kraj dawnych Inków – tego nie da się zrobić na odległość. Ruszaj w drogę i zaspokój swoją ciekawość!
Autorem materiału jest Magdalena Białek