PERU - PRZYGODA NA POŁUDNIU

Wyprawa dla aktywnych i ciekawych świata.

15 dni

Informacje o wyprawie:

Wyprawa do Peru przeznaczona dla osób rozpoczynających przygodę w Ameryce Południowej. Klasyczny kształt trasy pozwala rozsmakować się turystycznymi perłami tego kraju. Są to popularne miejsca które naprawdę trzeba zobaczyć! Z kolei celowe wprowadzenie miejsc mniej znanych w masowej turystyce, mają ma celu rozbudzenie w was duszy prawdziwego odkrywcy oraz pokazać mniej komercyjną twarz Peru. Wyprawa jest niesamowicie różnorodna(będziemy przemierzali różne strefy klimatyczne, pustynie, plaże, góry, jeziora i przepiękne miasta) oraz przeznaczona dla osób chcących poznawać kraj w sposób aktywny i empiryczny.

 

Program jest przede wszystkim różnorodny oraz korzystny cenowo dla początkujących podróżników. Z tego względu celowo nie umieściliśmy w programie wizyty w Machu Picchu oraz na liniach Nazca  (oczywiście możemy dodać jako fakultet), w zamian proponując wam szereg wspaniałych atrakcji które sprawią, że podróż będzie niezapomniana! 

 

Peru to nie wyłącznie Machu Picchu… To znacznie więcej! 

Proponowana trasa pozwoli w kompleksowy sposób poznać południową część Peru.

 

Trasa wyprawy

Odwiedzimy zarówno wybrzeże (Costa) oraz górski region Andów (Sierra).

Generalnie klimat Peru jest bardzo zróżnicowany. Podczas gdy w górach jest pora deszczowa, na wybrzeżu może być słonecznie, gdy w dżungli nie ma deszczów, wybrzeże może być zamglone. Istny klimatyczny kalejdoskop! Poniższe informacje pomogą ci wybrać najlepszy termin na wyprawę po Peru: 

 

Styczeń/luty: jest to pora deszczowa w Andach, więc wyjazdy w góry są bardzo utrudnione. Z kolei jest to doskonała pora na zwiedzanie peruwiańskiego wybrzeża.

 

Lipiec/sierpień: w Andach jest pogodnie więc to doskonała pora na górskie wędrówki. Z kolei wybrzeże może być mocno zamglone (tworzy się gęsta mgła czyli tzw. Garúa). Ponadto to szczyt sezonu turystycznego, więc ceny mogą być trochę wyższe, niż poza sezonem.  

 

Marzec/czerwiec oraz wrzesień/grudzień: to okresy przejściowe i najbardziej optymalny czas na wycieczkę do Peru. Na wybrzeżu powinno być słonecznie, a w Andach warunki atmosferyczne umożliwiające dłuższe wycieczki piesze.

 

Polecamy jechać do Peru w tym okresie! 

Jak się przygotować do wyprawy?

Na wyprawę do Peru trzeba przygotować się uwzględniając zmienne warunki atmosferyczne panujące w tym kraju.

 

Bagaż: polecamy zabranie plecaku o wadze max. 12-15 kg. Lekki plecak ułatwi przemieszczanie się na trasie. Warto celowo zostawić wolne miejsce w bagażu i stopniowo zapełniać je pamiątkami 😉

 

Ochrona przeciwdeszczowa: lekka kurtka, nieprzemakalne oraz wygodne buty, wodoodporna osłona na plecak oraz spodnie trekkingowe.

 

Ciepła odzież: kilka ciepłych swetrów/bluz, bielizna termiczna. Polecany ubierać się „na cebulkę”, co pomoże szybko reagować na zmieniające się warunki (gdy np. na trasie zaskoczy nas mocne słońce, przelotny deszcz).

Letnia odzież: podczas zwiedzania peruwiańskiego wybrzeża, powinno być słonecznie oraz gorąco (panuje tu pustynny klimat). Warto zabrać krótkie spodenki, kilka lekkich koszulek oraz strój do kąpieli.

 

Leki: warto zabrać podstawowe leki (przeciwbólowe, na zatrucia pokarmowe, maść na oparzenia, ugryzienia owadów). Generalnie apteki w Peru są ogólnodostępne oraz dobrze wyposażone, więc leki można również zakupić na miejscu.

 

Ochrona przed słońcem/owadami: krem przeciwsłoneczny o wysokim filtrze, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy, krem odstraszający owady.

 

Waluta: w Peru obowiązuje Sol Peruwiański (PEN). Najkorzystniej z Europy zabrać Dolary Amerykańskie (USD) w gotówce i wymienić je na miejscu w Peru. W kantorach akceptowane są również Euro oraz rzadziej funty brytyjskie.  Bankomaty są ogólnodostępne w większym miastach, jednak w większości są na nie nałożone niskie limity wypłaty (do 200$) oraz wysoka prowizja. Większe sumy za wycieczki (powyżej 50$) zwyczajowo można płacić bezpośrednio w dolarach.

 

Uwaga: należy pamiętać by banknoty były w dobrym stanie! Nawet najmniejsze przedarcie czy zabrudzenie może spowodować odmowę wymiany. Problem z wymianą dolarów, może być również z banknotami o serii CB.

 

Szczepienia: zalecamy szczepienie przeciwko febrze osobom podróżującym na tereny położone na wysokości poniżej 2300 m. n.p.m. w regionach peruwiańskiej Amazonii. Podróżując na wybrzeżu oraz w wysokich Andach nie ma takiego zagrożenia.

 

Polecamy zapoznanie się ze z poradnikiem „Polak za granicą” sporządzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie znajdą państwo aktualne informacje odnośnie podróżowanie po Peru:

 

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/peru  

Cena zależy od ilości osób oraz terminu. 

W celu otrzymania aktualnej ceny skontaktuj się z nami mailowo lub na FB:
pawel.wilk.wroclaw@o2.pl

https://www.facebook.com/wilk.w.krainie.latynosow/

Program wyprawy

Przylot do miasta Lima. Odpoczynek po podróży.

Dzień 1 przylot do Peru

Wieczorne zwiedzanie Circuito Mágico del Agua (park z niezliczoną ilością podświetlonych wodnych instalacji). 

 

Nocleg w Limie.

Zwiedzanie Limy, wycieczka na punk widokowy, poznanie realiów życia w Peru oraz zwiedzanie centrum historycznego.

pobyt w Limie

Rano wycieczka do Lomas el Mirador (wzgórza położone na obrzeżach miasta, słynące z wyjątkowego ekosystemu). Na szczycie zobaczymy bardzo ciekawą panoramę miasta oraz zapoznamy się z głównymi problemami oraz wyzwaniami stojącymi przed współczesnymi Peruwiańczykami.

 

Popołudniu zwiedzimy centrum historyczne miasta : Plaza Mayor (plac główny), kościół San Francisco, kamienny most nad rzeką Rimac, dawną stację kolei trans andyjskiej oraz plac San Martin.

 

Wieczorem: wyjście na występ Peña (dla chętnych 10$), czyli tradycyjny spektakl muzyczno-taneczny.

 

Nocleg w Limie.

Wycieczka rowerowa po rezerwacie przyrodyParacas oraz podziwianie pustynnych krajobrazów peruwiańskiego wybrzeża.

Zwiedzanie rezerwatu w Paracas

Wcześnie rano  przejazd autobusem do miasteczka Paracas. Po śniadaniu wycieczka rowerowa do rezerwatu słynącego przede wszystkim z pięknych plaż. Przemierzając pustynne bezdroża odwiedzimy między innymi: Playa Roja (czerwona plaża), port rybacki Lagunillas oraz zatokę La Mina (możliwość kąpieli w oceanie!).

 

Popołudniu przejazd autobusem do Nazca i nocleg.

Poznanie fauny peruwiańskiego wybrzeża.

San Femando

 

Całodniowa wycieczka do wspaniałego rezerwatu San Fernando, podczas której będziemy obserwować lwy morskie, pingwiny Humboldta oraz… kondory latające nad plażą!

 

Wieczorem spacer po miasteczku oraz degustacja lokalnych wyrobów.

 

Nocleg w Nazca.

Trekking na najwyższą wydmę w Peru, sandboarding oraz podziwianie pustynnych  krajobrazów.

Cerro Blanco

 

Trekking na najwyższą wydmę w Peru: Cerro Blanco („Biały Szczyt”) o wysokości ‎2080m n.p.m. Zobaczymy niesamowite widoki oraz bedziemy mieli możliwość praktyki sportu Sandboarding (zjazd na desce po piasku). Poziom trudności dostosowany do umiejętności uczestników (możliwość zjazdu np. na leżąco). 

 

Po kolacji nocny przejazd do miasta Arequipa (ok.10h).

Spacer po mieście Arequipa, poznanie historii Inków, obserwacja codziennego życia Peruwiańczyków oraz Rafting.

Zwiedzanie - Arequipa

 

Zwiedzanie miasta Arequipa: śniadanie na tradycyjnym targu San Camillo, Plaza Major (plac główny), muzeum z mumią Juanita i/lub klasztor Santa Catalina.

 

Popołudniu Rafting (spływ na pontonie) po rzece Chili oraz wizyta punktu widokowego na okoliczne wulkany.

 

Nocleg w mieście Arequipa.

Trasa krajobrazowa, podziwianie andyjskiej przyrody oraz zjazd rowerowy

Laguna Salinas

Całodniowa wycieczka na słone jezioro Laguna de Salinas. Wizyta na solnisku (w porze suchej efekt „białego jeziora” podobny jak na Salar de Uyuni w Boliwii) oraz/lub obserwacja lokalnej fauny (wikunie i alpaki oraz w porze deszczowej, gdy jezioro wypełnione jest wodą możliwość zobaczenia flamingów). Popołudniu zjazd rowerowy oraz podziwianie okolicznych wulkanów: Misti (5800m n.p.m.) oraz Picchu Picchu (5600m n.p.m.).

 

Nocleg w Arequipie.

Obserwacja kondorów oraz dwudniowy trekking do Kanionu Colca

Wyprawa do Kanionu Colca

 

Dzień pierwszy: Wyjazd wcześnie rano. Po śniadaniu w lokalnym miasteczku, ruszamy do punktu widokowego Cruz del Condor, gdzie można obserwować szybujące kondory. Następnie ruszamy na ok. 8-godzinny trekking w dół kanionu. Nocleg w Oasis de Sangalle, czyli zielonej oazie (proste warunki noclegowe, bambusowe chatki oraz brak ciepłej wody). Możliwość kąpieli w basenie.

 

Dzień drugi: Wstajemy o świcie i ruszamy drogę powrotną w górę kanionu (ok. 3-4h stromo pod górę). Po śniadaniu i odpoczynku ruszamy busem w kierunku miasteczka Chivay zatrzymując się po drodze w tradycyjnej wiosce Maca (kolonialny kościółek) oraz punkcie widokowym na przed inkaskie tarasy uprawne (można skosztować sok z kaktusa). Możliwość kąpieli w gorących źródłach (płatne 3$).  

 

Uwaga! Trekking mimo przepięknych krajobrazów jest dość ciężki. Wymagana dobra kondycja fizyczna. Osobom nieprzygotowanym fizycznie polecam uczestniczyć w 2-dniowej wycieczce busem po dolinie Colca bez pieszego zejścia do oazy.

 

Po południu przejazd turystycznym autobusem z Chivay do Puno.

 

Nocleg w Puno.

Wypoczynek nad jeziorem Titicaca oraz poznanie życia lokalnych Indian.

Jezioro Titicaca

Rano rozpoczynamy wycieczkę na jezioro Titicaca, gdzie odwiedzimy ciekawe miejsca: wizyta na wyspach Uros (pływające domy z trzciny odtworzone przez Indian Ajmara) oraz wyspa Taquile, gdzie z bliska przyjrzymy się indiańskim tradycjom, pójdziemy na wspaniały spacer oraz będziemy podziwiali przepiękny widok na jezioro.

 

Nocleg u lokalnej rodziny na wyspie Taquile.

Relaks na wyspie Taquile, poznanie miejsowej kultury oraz zwiedzania miasta Puno.

wyspa Taquile

Podziwianie wschodu słońca na wyspie Taquile. Następnie czeka nas prezentacja codziennego życia mieszkańców (uprawa roli, wyrób tekstyliów) oraz wizyta na plaży oraz ruinach Hayllano. Po obiedzie powrót do Puno oraz wieczorne zwiedzania miasta (Plaza Mayor, główne uliczki oraz lokalne restauracje).

 

Nocny przejazd autobusowy do Cuzco.

Poznanie miasta Cuzco oraz historii Inków.

Cuzco

 

Rano przyjazd do miasta Cuzco. Odpoczynek po podróży. Koło południa ruszamy na zwiedzanie miasta: plac główny, świątynia słońca Coricancha, targowisko San Pedro oraz ruiny twierdzy Sacsayhuaman.

 

Wieczorem możliwość obejrzenia występu folklorystycznego (opcjonalnie) lub wyjście do baru.

 

Nocleg w Cuzco.

Całodniowa wycieczka po dolinie rzeki Urubamba, zwiedzanie inkaskich ruin oraz tras widokowych

Święta dolina Inków

 

Zwiedzimy najciekawsze miejsca leżące w Świętej Dolinie Inków: Salinas de Maras (kompleks ponad 5000 czworokątnych salin z których odparowywana jest bardzo dobrej jakości sól), Moray (inkaskie „laboratorium agronomiczne”), Chinchero (przepiękny kolonialny kościółek wybudowany na fundamentach inkaskich ruin oraz plac targowy z wyrobami tekstylnymi) oraz Inkaskie ruiny w Ollantantambo.

 

Nocleg w Cuzco.

Czas na zakupy oraz odpoczynek w mieście.

Odpoczynek w Cuzco

 

Czas przeznaczony na podsumowanie wyjazdu oraz przygotowania się do drogi powrotnej.  Wieczorne wyjście do baru z pięknym widokiem na miasto.

 

Fakultatywnie:

Tęczowe góry Vinicunca (ok 45$),

 

Jezioro Humantay (ok 40$) lub wizyta w tradycyjnej wiosce Huilloc lub Maras Misminay.

Nowoczesna części Limy, powrót do Polski

Nowoczesna część Limy

Rano lot z Cuzco do Limy.

 

Możliwe do zwiedzenia (ze względu na ograniczenia czasowe można wybrać jedną opcję):

 

Spacer po rozrywkowo-biznesowej dzielnicy Miraflores, wizyta w artystycznej dzielnicy Barranco, port rybacki w Chorillos lub półwysep La Punta tuż przy porcie morskim w Callao.

 

Fakultatywnie: 3-godzina wycieczka łodzią na wyspy Palomino, gdzie można… pływać z lwami morskimi (koszt ok. 40$ od osoby).

 

Popołudniu/wieczorem lot powrotny do Polski.

Close Menu