Peru

Cusco – TOP 10 najlepszych atrakcji turystycznych.

cusco 10 atrakcji turystycznych

Cusco to jedno z najbardziej historycznych i najpiękniejszych miast w Peru. Położone na zboczu Andów przez setki lat było stolicą Imperium Inków i jednym z najważniejszych miast hiszpańskiej epoki kolonialnej. Wiedziałeś, że Cusco to również nazwa jednego z 24 departamentów w Peru? Jest to niezwykły region bogaty w przepiękne miejsca, atrakcje i krajobrazy. Poniżej prezentuje listę top 10 najlepszych atrakcji turystycznych w departamencie Cusco. Warto, żebyś odwiedził przynajmniej kilka z nich podczas Twojej wymarzonej wycieczki do Peru.

1. Sacsayhuamán

Około 40 minut spacerem na północ od historycznego centrum znajdują się ruiny twierdzy Sacsayhuamán. Kompleks ten zaczął być budowany w XV wieku na rozkaz Pachacuteca, jednego z najważniejszych Inków, jakie posiadało Imperium. To starożytne miejsce kultu Inków było niegdyś ogromną fortecą, otoczoną świątyniami i korytarzami.
Sacsayhuamán jest atrakcją Cusco, którą koniecznie musisz zobaczyć!

sacsayhuaman peru

Co zobaczyć w Sacsayhuamán?

Sacsayhuamán znajduje się zaledwie 10 minut od Plaza de Armas w Cusco (samochodem) lub 40-45 minut spacerem. Sacsayhuamán oferuje niesamowity widok na miasto Cusco. Przy dobrej pogodzie z punktu widokowego na szczycie kompleksu zobaczysz nawet szczyty Ausangate, Pachatusán i Cinca.

Sacsayhuaman to ciekawy kompleks archeologiczny z podziemnymi korytarzami, dawnym obserwatorium gwiazd (światynia wody/jeziora) oraz potężnym murem obronnym w formie zygzaka. 

Ciekawostka: 24 czerwca w Cusco odbywa się jedno z największych świąt, które każdego roku odbywa się w Peru – Inti Raymi. Inti Raymi (z języka keczua oznacza „festiwal słońca”) to tradycyjna ceremonia religijna Imperium Inków ku czci boga Inti-boga słońca, najbardziej czczonego bóstwa w religii Inków. Zdecydowanie warto zobaczyć ten radosny i kolorowy festiwal, który pełen jest tradycji, kultury i historii.

2. Ollantaytambo

Ollantaytambo to jedno z najpiękniejszych miasteczek w Świętej Dolinie Inków w Cusco. Jest to jedyne miasteczko Inkaskie, które nadal jest zamieszkane oraz zachowało swój starożytny miejski układ Inków. Znajdziesz tu przeróżne restauracje, pełne historii przecudne ruiny oraz spędzisz naprawdę miło czas.

Gdzie znajduje się Ollantaytambo i jak do niego dojechać?

Ollantaytambo znajduje się około 60 kilometrów od miasta Cusco. Możesz do niego dojechać szosą Chinchero-Urubamba lub lokalnym busem z centrum Cusco.

Co zobaczysz w Ollantaytambo?

Odkryjesz pięknie zachowaną inkaską część miasta oraz przepiękne ruiny. Kompleks archeologiczny to niedokończona Inkaska osada (przed zakończeniem budowy przybyli Hiszpanie), która zawiera ogromne tarasy, świątynie słońca oraz tzw. Colcas, czyli spichlerze położone na zboczu wzgórz. W Ollantaytambo możesz odwiedzić spore targowisko z rękodziełem oraz spędzisz miły wieczór w jednej z wielu restauracji.

ollantaytambo

3.Aguas Calientes lub Machu Picchu Pueblo

Miasteczko Machu Picchu (czytaj Maczupikczu… znane również jako Aguas Calientes) jest otoczone górami, klifami, rzekami i imponującym lasem chmur. To wyjątkowe miasteczko w Peru położone w tzw. Ceja de la Selva, czyli dżungli położonej na stromych wzgórzach!

Gdzie leży miasto Machu Picchu?

Machu Picchu Pueblo znajduje się ok.73 km od miasta Cusco. Podróżując pociągiem do Machu Picchu, dotrzesz właśnie do słynnego Aguas Calientes (pamiętaj, że oficjalną nazwą jest Machu Picchu!). To malutkie miasteczko jest bramą do tej słynnej atrakcji.

Co znajdziesz w Aguas Calientes?

W okolicy Aguas Calientes znajduje się kilka atrakcji turystycznych, takich jak: łaźnie termalne (10 min pieszo), wodospad Mándor oraz ogród z orchideami (ok. 1,5h marszu), góra Putucusi (całodniowy i dość wymagający trekking), muzeum Machu Picchu (20 min pieszo). Znajdziesz tu również restauracje, bary, targi rzemieślnicze oraz hotele.

Aguas Calientes jest w 100% poświęcone turystyce. Nie ma taksówek, bo ulice są wąskie, a miasteczko małe i nie połączone z żadną inną drogą. Jedyny autobus w Aguas Calientes to ten, który łączy miasto z bramą wjazdową do Machu Picchu.

Dom motyli w Machu Picchu

La Casa de las Mariposas en Machu Picchu (Wasi Pillpi) to piękne miejsce, które musisz odwiedzić, jeśli kochasz motyle. Dom motyli znajduje się na terenie Parku Narodowego Machu Picchu. To czarujące miejsce znajduje się tylko 15 minut od Aguas Calientes. Magiczne miejsce, dom dla tysięcy różnorodnych motyli.

motylarnia machu picchu

4. Departamenta cusco- Machu Picchu

Machu Picchu jest niewątpliwie jednym z najpopularniejszych oraz najpiękniejszych miejsc w Peru. W czasach Inków Machu Picchu było ważnym ośrodkiem miejskim i religijnym. Jego nazwa oznacza starą górę. Historyczne Sanktuarium Machu Picchu jest uważane za jeden z siedmiu cudów świata.

Gdzie znajduje się Machu Picchu i jak tam dojechać ?

Machu Picchu znajduje się ok. 75 kilometrów na północny zachód od miasta Cusco. Miasto Inków jest położone między Andami a brzegiem lasów deszczowych Amazonii.

Dostać się do Machu Picchu możesz na kilka sposobów. Najkrótszą drogą z Cusco do Machu Picchu jest pociąg. Możesz również wybrać się na piechotę, to ok. 40 kilometrów przez Szlak Inków, trasa ta trwa ok. 4 dni. Z kolei najtańszym rozwiązaniem jest 7-godzinna podróż autobusem do stacji hidroelectrica oraz około 3-godzinny marsz wzdłuż torów kolejowych.

Co warto zobaczyć w Machu Picchu?

Święty Plac – Plaza Sagrada
Plac ten jest otoczony jedną z najbardziej imponujących budowli w Machu Picchu: Świątynią Trzech Okien, Główną Świątynią i Domem Kapłana.

Tumba real – Królewski grób
Królewskie mauzoleum znajduje się tuż pod Świątynią Słońca, wykutą w skale góry. Niestety aktualnie niedostępny dla turystów.

Templo del Sol – Świątynia Słońca
Ciekawa świątynia z oknami ułożonymi zgodnie z astronomicznymi porami roku. W całości wykonana z innego materiału niż większość budowli znajdujących się w kompleksie.

Góra Huayna Picchu
Znana jest jako „Młoda Góra”. Spacer po jej szlakach  jest jednym z najbardziej niesamowitych krótkich wędrówek, jakie przejdziesz w tym malowniczym miejscu pełnym historii i cudownych widoków.

Góra Machu Picchu
Góra Machu Picchu to niezwykle imponująca góra, na której znajduje się miasto Inków Machu Picchu. Naprawdę widok zapiera dech w piersiach, koniecznie musisz to zobaczyć!

machu picchu maczupikczu

5. departament cusco - Góra 7 kolorów

Vinicunca (znane również jako Góra 7 kolorów lub tęczowa góra) to jedno z najpiękniejszych miejsc w departamencie Cusco. Takiej góry o tęczowych barwach nie zobaczysz nigdzie indziej, tylko w Peru. Stoki i szczyt są czerwone, fioletowe, zielone, żółte, różowe. Po prostu cud natury!

Gdzie znajduje się tęczowa góra i jak się na dostać ?

To niesamowite miejsce znajduje się w Andach. Jest oddalona nieco ponad 100 kilometrów od miasta Cusco. Do tego miejsca możesz dojechać samochodem, to ok.3 godziny jazdy. Z racji na fatalny stan drogi oraz wysokość sięgająca nawet 5200m n.p.m polecam udać się tam w towarzystwie oficjalnej agencji turystycznej.

vinicunca tęczowa góra w peru

6. Pisac - ruiny miasta Inków

Pisac o stanowisko archeologiczne oraz prawdziwy klejnot Świętej Doliny Inków. Znajdziesz tutaj niesamowite świątynie drobno wyrzeźbione w kamieniu oraz jeden największych w Peru inkaskich cmentarzy.

Co zobaczyć w Pisac?

Miasteczko Pisac: to otoczone pięknymi górami urocze, ciche, spokojne i pełne historii miasteczko. Mieszkańcy są oddani swojej kulturze i tradycji. Spędzisz tu bardzo miło czas. Możesz spróbować lokalnych dań, napić się kawy oraz pochodzić po kolorowym ryneczku.

Rynek Pisac: przepiękny rynek, który znajduje się na Plaza de Armas de Pisac. Rzemieślnicza część rynku jest pełna przedmiotów związanych z kulturą Inków, to idealne miejsce na zakup prezentów i pamiątek. Znajdziesz tu ręcznie tkane produkty z delikatnego włókna alpaki oraz unikatową biżuterie.

Ruiny Pisac: to najważniejsza atrakcja turystyczna w Pisac, nie możesz jej przegapić. Przecudne historyczne miejsce. Ruiny Inków i świątynia słońca robią wrażenie, zdecydowanie warte zobaczenia.

Gdzie znajduje się Pisac i jak tam dojechać?

Pisac znajduje się 1 godzinę drogi od miasta Cusco (34 km), na wschodnim krańcu Świętej Doliny Inków. Możesz tam dojechać lokalnym busem, który regularnie odjeżdża z historycznego centrum Cusco.

pisac

7. Salineras de Maras

Święta Dolina Inków to terytorium pełne niesamowitych krajobrazów i unikalnych stanowisk archeologicznych. Salineras to prześliczne miejsce, z cudownie mieniącymi się w słońcu solnymi basenikami. To miejsce niezwykłe, które koniecznie musisz dopisać do swojej listy miejsc do zobaczenia!

Gdzie znajduje się Salineras de Maras i jak tam dojechać?

Salineras de Maras znajduje się 46 kilometrów od miasta Cusco w Świętej Dolinie Inków w miasteczku Maras. Dojechać tam możesz autobusem z Cusco.

salineras de maras

8. Barrio de San Blas w cusco

Dzielnica San Blas to serce miasta Cusco. Jest tu wiele restauracji i barów, w których możesz zjeść, napić się i posłuchać wspaniałej muzyki, zobaczyć pracownie artystów i rzemieślników znanych ze swoich dzieł.

Gdzie znajduje się Barrio de San Blas?

Dzielnica San Blas znajduje się zaledwie kilka przecznic od Plaza de Armas w Cusco. Możesz się tam dostać ulicą Hatun Rumiyoc.

Co zobaczyć w San Blas?

Podczas wycieczki po San Blas możesz odwiedzić warsztaty i sklepy najlepszych artystów w Cusco oraz inne niezwykłe miejsca: la Piedra de los 12 ángulos, inkaską świątynię oraz klimatyczny rynek San Blas.

dzielnica sanblas w cusco

9. Mercado de San Pedro w cusco

Targ San Pedro to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w mieście Cusco. Tradycje, kolory, smaki i aromaty w jednym miejscu, możesz tu znaleźć wszystkie typowe dla regionu świeże produkty, a także wędliny, sery, pieczywo, kawę, czekoladę, orzechy, kwiaty i rękodzieło. Jest to obowiązkowy przystanek, jeśli jesteś w Cusco.

Gdzie znajduje się Mercado de San Pedro?

Targ znajduje się w historycznym centrum miasta, kilka kroków od Plaza de Armas.

MERCADO DE SAN PEDRO W CUSCO

10. Plaza de Armas del cusco

Plaza de Armas w Cusco to turystyczne centrum starożytnej stolicy imperium Inków. W centralnej części znajduje się Katedra oraz kościół de la Compañía de Jesús. Wokół znajdują się liczne sklepy z rękodziełem, restauracje i bary. Odbywają się tam najważniejsze uroczystości w mieście. Jest to miejsce niezwykłe, pełne historii, które warto poznać podczas podróży do Cusco.

Gdzie znajduje się Plaza de Armas ? Plaza de Armas w Cusco znajduje się w samym sercu historycznego centrum miasta.

Autor tekstu: Monika Śledziona

plaza de armas w cusco

Chcesz pojechać do Peru?

To tylko kilka najpiękniejszych miejsc w departamencie Cusco. Jest to niesamowite, pełne historii, tradycji, kolorów, dobrego jedzenia miasto. Nie czekaj dłużej i pojedz na wyprawę do Peru! Wszystkie te wyjątkowe miejsca na czekają własnie na Ciebie!