Wakacje w Peru to marzenie realizowane przez coraz większą liczbę Polaków. Wiesz, że tylko w 2019 roku, kraj dawnych Inków odwiedziło aż 10 tysięcy naszych rodaków? Ty również pragniesz odwiedzić Peru? Zastanawiasz się, czy sprostasz trudom wyprawy do miejsc takich jak jezioro Titicaca, Kanion Colca czy słynne Machu Picchu? Nie jesteś wyjątkiem… pytanie to stawiało mi już wiele osób. Oni również uparcie twierdzili, że wyprawa do Peru nie jest dla nich.
Materiał przygotował Paweł Wilk, podróżnik, autor książki podróżniczej oraz twórca biura Feel Peru Travel. Aktualnie mieszka oraz pracuje w Peru.
Wielki skarb w zasięgu Twojej dłoni.
Wiesz, że Peru to 1 z 10 najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie?
Na obszarze 4-krotnie większym od Polski, istnieje aż 39 ekosystemów. To niesamowite bogactwo natury, mieści się w 3 głównych regionach kraju:
- Wybrzeże. Poznaj ponad 3000 kilometrów różnorodnych plaż, zatok oraz rybackich miejscowości z pysznym Ceviche.
- Dżungla. Zachwyć się peruwiańską Amazonią, która jest domem dla ponad 14 tysięcy gatunków tropikalnych zwierząt.
- Andy. Eksploruj tysiące jezior, setki kanionów, a nawet andyjskie szczyty o wysokości przekraczającej 6000m n.p.m.

Brzmi zadziwiająco prawda? Jednak Peru to dużo więcej. Tylko tutaj poznasz żywą kulturę potomków dawnych cywilizacji mających nawet 5000-letnią historię. Podczas wakacji w Peru będziesz miał okazję:
- Poznać indiańskie tradycje. W Peru istnieje aż 48 oficjalnych języków i niezliczona ilość lokalnych zwyczajów o inkaskim (lub nawet przed inkaskim) rodowodzie.
- Spróbować jednej z najlepszej na świecie gastronomii.
- Odwiedzić tysiące stanowisk archeologicznych oraz poznać setki fascynujących miast takich jak Cuzco, Arequipa czy Machu Picchu.
Podczas jednej podróży do Peru, będziesz miał okazję poznać pradawną kulturę, podziwiać dziką naturę, posmakować pysznej lokalnej kuchni oraz przeżyć prawdziwą przygodę. Mam nadzieje, że udało mi się Ciebie przekonać, że warto spędzić wakacje w Peru. A może pomyślałeś: Brzmi zachęcająco, ale czy to na pewno dla Mnie?
Kto może pojechać na wakacje do Peru?
Każdy! Już wyjaśniam. Jak przed chwilą przeczytałeś, Peru posiada bardzo różnorodną ofertę turystyczną. Z tego powodu każdy znajdzie tam coś dla siebie. Jest to logiczne prawda? Wiek nie powinien być dla Ciebie ograniczeniem. Spędzić wakacje w Peru mogą z powodzeniem zarówno osoby starsze, jak i dzieci (no dobrze, dobrze istnieją pewne wyjątki, o których opowiem za chwilę). Oczywiście ważne, żebyś się wcześniej odpowiednio przygotował i dopasował trasę na własne siły.
Pracuje w Peru jako pilot wycieczek, już kilka dobrych lat. Wśród uczestników wypraw, które prowadziłem, spotykałem różne grupy osób. Byli to między innymi:
- Osoby starsze. Kilkukrotnie wśród uczestników spotkałem osoby posiadające 60, a nawet 70 lat. Po odpowiedniej aklimatyzacji dobrze radzili sobie nawet w peruwiańskich Andach. Da się? Da się!
- Dzieci. Co prawda dużo rzadziej, ale zdarzało mi się pilotować wyprawy z dziećmi. Najmłodszy uczestnik wyprawy miał… 8 lat. Tak, da się zorganizować wyprawę atrakcyjną zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Co mogę poradzić rodzinom planującym wakacje w Peru? Dostosować program wyjazdu do potrzeb oraz możliwości maluchów.
- Młodzież oraz osoby dorosłe. To zdecydowana większość uczestników wypraw do Peru. Jeśli należysz do tej grupy to wiedz, że czeka na Ciebie naprawdę wiele atrakcji. W Peru można odbyć zarówno wysokogórskie trekkingi, jak i relaksacyjny pobyt na plaży czy spokojnie zwiedzanie klimatycznych miast. Wszystko zależy od Ciebie.

Jak już wspomniałem wakacje w Peru polecam wszystkim. Jednak, żeby wykorzystać podróż w 100% dobrze, jeśli lubisz:
- Aktywne zwiedzanie.
- Piesze wycieczki.
- Poznawanie nowych kultur.
- Kontakt z naturą.
- Dynamiczny tryb życia.
- Chęć przeżycia prawdziwej przygody.
Historia z życia wzięta
Trekking w dół kanionu Colca. Ku zdziwieniu wszystkich ponad 60-letni uczestnik wyprawy nie miał najmniejszego problemu z przejściem trasy na wysokości 3600 m n.p.m. W odpowiedzi na pytanie „Jak to robisz?”, Mężczyzna odpowiedział „Nic specjalnego: czasem biegam, a kiedy się da, jeżdżę w Bieszczady… no i codziennie chodzę na spacery!”.
Po chwili zauważyłem inną uczestniczkę. Młoda, około 25-letnia dziewczyna, siedziała zdyszana na rozgrzanym kamieniu. Zapytałem zaniepokojony: „Co się stało?”. Odpowiedziała: „Wiesz, jeszcze parę godzin przed wyprawą kończyłam projekt w biurze, następnie szybko się spakowałam i pognałam na lotnisko. Wstyd się przyznać, ale nie pamiętam, kiedy ostatnio byłam choćby na spacerze. Mogłam się lepiej przygotować”.
Zawsze zaznaczam, że ważniejsza od Twojego wieku powinna być dobra kondycja fizyczna.

Kto nie powinien jechać na wakacje do Peru?
Uważam, że jedynym ograniczeniem mogącym wstrzymać Cię od podróży do Peru powinno być… twoje zdrowie. Pamiętaj, że nawet klasyczne trasy objazdowe, wiążą się z koniecznością przebywania na wysokościach ponad 3500m n.p.m. Skutkiem przebywania na dużej wysokości oraz oddychania rzadkim powietrzem w dość niskim temperaturach może być tzw. Soroche, czyli choroba wysokościowa.
Koniecznie skonsultuj z lekarzem, jeżeli planujesz:
- Wyjazd w andyjskie rejony kraju. Cierpisz na choroby serca, problemy z krążeniem, otyłość oraz inne choroby przewlekłe (np. cukrzyca, epilepsja, astma), na które może wpłynąć choroba wysokościowa? W takich przypadkach koniecznie stosuj się do opinii lekarza. Pamiętaj, że zawsze możesz zwiedzić wyłącznie niższe partie kraju (np. Machu Picchu lub wybrzeże).
- Pobyt w rejonach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia malarią oraz żółtą febrą. Pamiętaj, że zagrożenia występuje wyłącznie w obszarach „głębokiej” puszczy amazońskiej. Nie dotyczy to miejsc położonych na klasycznej trasie Lima, Arequipa, Ica, Nazca, Puno jezioro Titicaca, Cuzco oraz Machu Picchu.
Dowiedz się więcej o medycynie tropikalnej.

Wakacje w Peru z dziećmi?
Jak najbardziej tak. Z jednym zastrzeżeniem…tylko te bardziej „podrośnięte”. Już wyjaśniam.
Osobiście uważam, że Peru nie jest najlepszym kierunkiem dla dzieci poniżej 8 lat. Dlaczego akurat 8 lat? Bazuje na zdobytym doświadczeniu. Miałem okazję obserwować dzieci w różnym wieku podczas ich pobytu w Peru. To właśnie te najmłodsze (czytaj poniżej 8 lat) najbardziej dotykają trudy podróży takie jak:
- Długie przejazdy.
- Trudność ze snem (głównie z powodu dużej wysokości).
- Odmienna kuchnia.
Problemy, z którymi dorośli oraz starsze dzieci radzą sobie bez problemu, dla maluchów mogą stać się dużym (i niekoniecznie przyjemnym) wyzwaniem.

Wyprawa do Peru. Samemu czy z biurem podróży?
Mam dla Ciebie dobrą wiadomość: bezpieczeństwo w Peru na przełomie ostatnich lat uległo ogromnej poprawie. To prawda że w niektórych rejonach kraju turysta nadal powinien zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to głównie miasto Lima, niektórych obszary w dżungli oraz peryferyjnych dzielnic większych miast. Dzięki poprawie sytuacji ekonomicznej w kraju oraz działaniu policji turystycznej aktualnie możesz zwiedzić Peru na własną rękę.
O czym powinieneś wiedzieć jeszcze przed wyjazdem? Musisz być świadomy, że Peru nadal jest krajem „Trzeciego Świata”. W każdym momencie powinieneś być gotowy na niezaplanowane utrudnienia. Jeśli planujesz samodzielną podróż do Peru warto, żebyś:
- Nauczył się języka hiszpańskiego. Koniecznie! Peruwiańczycy to bardzo przyjazny naród, ale jeśli Cię nie zrozumieją, to nie będą mogli Ci pomóc. Niestety znajomość angielskiego w Peru jest na niskim poziomie, więc koniecznie naucz się podstawowych zwrotów po hiszpańsku.
- Posiadał minimalne doświadczenie podróżnicze. Przeżyłeś już takie sytuacje jak spóźniony autobus, strajk górników (tak, tak w Peru zdarzają się strajki górników) czy nawet napad kieszonkowca? Będzie Ci dużo łatwiej, jeśli w twojej ekipie znajdzie się osoba doświadczona w podróżowaniu „poza Europę”.
- Odpowiednio przygotował się do podróży. Będę szczery, w Peru nie możesz spodziewać się „europejskiego” standardu przy oznaczeniu szlaków, adresów ulic czy ogólnego przekazywania informacji dla turystów. Przed wyprawą koniecznie zaopatrz się w odpowiednie mapy (oczywiście również te na telefon), przeanalizuj aktualne ostrzeżenia dla turystów oraz zaplanuj sposób dotarcia do interesujących Cię miejsc.
Naprawdę, nie chcę, żebyś rezygnował z marzenia o samodzielnej podróży. Zrób to. Zwyczajnie chcę być z Tobą szczery i pragnę, aby twoje wakacje w Peru przebiegły całkowicie bezpiecznie.

Ile kosztują wakacje w Peru?
Generalnie koszt życia w Peru jest niższy niż w Polsce. Dotyczy to przede wszystkim wyżywienia, transportu oraz noclegów, na które nie wydasz dużo pieniędzy. Wiesz, ile wynosi płaca minimalna w Peru? To około 250$ (dolarów amerykańskich) miesięcznie. Z tego powodu koszty życia są dużo mniejsze niż w Europie.
Przygotowałem Ci kilka przykładowych wydatków, które musisz ponieść na wakacjach w Peru:
- Obiad w lokalnej knajpie zjesz już za 2$. W cenie dostaniesz pyszną przystawkę, drugie danie oraz napój!
Pamiętaj: Nie musisz płacić „milionów monet”, żeby w Peru zjeść naprawdę smacznie.
- Za posiłek w restauracjach turystycznych zapłacisz około 5 do 10$.
- Przejazd komunikacją miejską będzie Cię kosztował zaledwie 30 centów (1 sol peruwiański).
- Podróż wygodnym autobusem z Limy do Arequipy kosztuje 20-30$ od osoby. W cenie kolacja oraz siedzenia rozkładane do 160 stopni!
- Nocleg w średniej klasy hotelu to koszt 10-15$ za noc.

Jak widzisz, podstawowe koszty podróży po Peru są dość tanie. Kiedy zatem powinieneś przygotować się na większe wydatki? Podczas zwiedzania atrakcji turystycznych. Z roku na rok rośnie koszt zorganizowanych wycieczek, biletów wstępu czy wynajęcia przewodnika.
- Za podstawową wycieczkę pociągiem do Machu Picchu (czyt. Maczupikczu) zapłacisz minimum 250$ od osoby.
- Lot nad słynnymi liniami Nazca, może Cię kosztować od 70 do 100$.
- Dwudniowa wycieczka do Kanionu Colca to koszt około 100$.
Sporo prawda? Na szczęście istnieje, wiele alternatywnych sposobów na zwiedzanie Peru. Dla przykładu, możesz zwiedzić Machu Picchu (opcja autobus+ trekking) już za 100$ od osoby. Dowiedz się więcej na (link wpisu o Machu Picchu).
Wakacje w Peru: 3 rzeczy, które warto uwzględnić.
Nie ma się co oszukiwać, podczas podróży po Peru natrafisz na pewne trudności. Niezależnie od tego, czy pojedziesz na własną rękę, czy z biurem podróży. Wcześniejsze przygotowanie pozwoli Ci mocno zwiększyć komfort twojej podróży.
1. Długie przejazdy. Peru to kraj 4-krotnie większy od Polski. „Rzut beretem” dla statystycznego Peruwiańczyka może oznaczać podróż trwająca 10 czy nawet 18 godzin. Postaraj się rozsądnie zaplanować długie przejazdy tak, aby zbyt intensywne tempo wyprawy nie było męczące.
2. Duże zmiany wysokości. Peru leży na wysokości od 0 do 6500 metrów n.p.m. Nie trudno się domyślić, że często będziesz narażony na przykre konsekwencje Soroche, czyli choroby wysokościowej. Istnieje wiele sposobów na łagodzenie jej skutków: odpowiednia aklimatyzacja, lekka dieta, tabletki „Soroche Pills” (dostępne w peruwiańskich aptekach) oraz… rzucie liści koki.
3. Nieplanowane utrudnienia. Strajki? Nieprzejezdna droga? Zepsuty autobus? Tymczasowo zamknięty park narodowy? W Peru naprawdę wszystko może się zdarzyć. Co możesz zrobić w takiej sytuacji? Pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Lokalni mieszkańcy są najlepszym źródłem wartościowych informacji.

Wycieczka objazdowa po Peru. Niezwykła przygoda czy forsowna przeprawa?
Dobre pytanie. Peru możesz poznać na tysiące sposobów, jednak większość podróżników wybiera opcję, jaką jest wycieczka objazdowa. Czy warto? Uważam, że tak. Na początku przedstawię mocne strony tego typu wyjazdu.
- Odwiedzisz wiele różnorodnych miejsc. Przecież czekają na Ciebie wybrzeże, Andy oraz dżunglę. Zobaczysz wiele całkowicie odmiennych krajobrazów, co sprawi, że poczujesz się jak na „innej planecie”.
- Poznasz odmienne kultury. Szybko, zauważysz, że zwyczaje Indian mieszkających w górach czy dżungli, mocno różnią się od tradycji mieszkańców kolonialnych miast. Na trasie posmakujesz specjalności kulinarnych danego regionu, zobaczysz różnorodne stroje oraz historię lokalnych mieszkańców. Będzie ciekawie.

Brzmi świetnie, ale obawiasz się morderczego tempa wyprawy?
Mamy na to sprawdzony sposób. Zwolnij tempo i zatrzymaj się w wybranych miejscach na kilka dni. Obiecuje Ci, że nie będzie to stracony czas. Wręcz odwrotnie! Zobaczysz więcej, bo poczujesz prawdziwy klimat tego pięknego kraju.
- Odpocznij na wybrzeżu. W Peru istnieje wiele bardzo klimatycznych plaż. Odwiedź departament Piura (Mancora), półwysep Paracas oraz okolice miasta Marcona.
- Zatrzymaj się w peruwiańskiej agroturystyce. Czemu nie. Spędź kilka dni u lokalnych Indian i poznaj ich inkaskie tradycje. Weź udział w ich codziennych zajęciach, takich jak uprawa Quinua czy opieka nad stadem lam, oraz alpak. W miejscach takich jak Kanion Colca, czy jezioro Titicaca, istnieje wiele klimatycznych miejsc, gdzie poczujesz lokalny klimat Peru.
- Pójdź na lokalne święto. To jedna z najlepszych opcji na spędzenie czasu w Peru. To właśnie kontakt z żywą kulturą, lokalną muzyką oraz gościnnością miejscowych Indian, będziesz pamiętał na długie lata.
- Odwiedź gorące źródła. Przebywasz w Andach i pragniesz chwili relaksu? Odpocznij w jednym z wielu naturalnych źródeł wypełnionych gorącą, leczniczą wodą.
- Weź udział w wycieczkach specjalistycznych. Masz nietypowe hobby? Peru to raj dla obserwatorów ptaków, ekspedycji archeologicznych (poszukiwaczy skrytego skarbu Inków!) czy miłośników wykwintnej gastronomii.
- Uprawiaj sporty. Mimo wszystko odpoczywasz… aktywnie? To wspaniale! W Peru znajdziesz setki tras trekkingowych, wspinaczki na wulkany, emocjonujący rafting czy surfing na falach Pacyfiku. Daj się ponieść przygodzie!

Wakacje w Peru. Wykorzystaj szansę na przygodę twojego życia.
Peru to jeden z najbardziej zróżnicowanych państw na świecie. To od ciebie zależy, jak wykorzystasz jego bogactwo. Z nutką adrenaliny czy raczej spokojnym zwiedzaniem? Przemierzając andyjskie szczyty czy biesiadując przy stole lokalnych Indian? W rodzinnej grupie czy ekipie nowo poznanych podróżników? Sam zdecyduj jak chcesz przeżyć wymarzone wakacje w Peru.
Na koniec mam dla Ciebie cenną radę. Pamiętaj, że żeby pojechać do Peru wcale nie musisz być zawodowcem! Wystarczy, że odpowiednio przygotujesz się do podróży. Jeśli właściwie zaplanujesz wyjazd, wystarczy Ci czasu, zarówno na aklimatyzację, odpoczynek oraz poznanie wielu atrakcji. Tak rozumiane wakacje w Peru, staną się spełnieniem twoich najśmielszych marzeń! I tego życzę Ci z całego serca.
A może chciałbyś poznać Peru razem z Nami? Sprawdź nasze propozycje na Twoje wymarzone wakacje w Peru.

One thought on “Wakacje w Peru. Wymagająca ekspedycja czy wycieczka dla każdego?”
chcielibysmy zwiedzic Peru 06,02,do 19.02 ( klasyczna trasa ) 4 osoby.
Prosze o oferte
Pzdrawiam
Barbara Olejnik