Wycieczka do Machu Picchu 2020. Informacje praktyczne.

Wyprawa do Peru dla wielu podróżników jest wyjątkową okazją na odwiedzenie słynnych ruin Machu Picchu (czytaj Maczu Pikczu). Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże wam zapoznać się z aktualnymi cenami, opcjami wycieczek, godzinami wejścia oraz zasadami obowiązującymi w 2020. Z pewnością wycieczka do Machu Picchu może być spełnieniem twoich marzeń. Machu Pichu Maczu Pikczu

Rodzaje wstępu do Machu Picchu.​

Aktualnie dla wszystkich podróżników planujących odwiedzić Machu Picchu oferowane są 3 rodzaje biletów wstępu:

 1. Wyłącznie Machu Picchu,

 2. Machu Picchu + szczyt Huayna Picchu, 

 3. Machu Picchu + góra Machu Picchu.

Po krótce opiszę każdą z wyżej wymienionych opcji.

zaginione miasto inków peru

Opcja 1: Wyłącznie ruiny Machu Picchu.​

Wariant ten pozwoli na zwiedzenie całego kompleksu dawnego miasta: Dom Strażnika („pocztówkowy” widok na ruiny), Świątynie Słońca i Księżyca, kamieniołom, Plac Świątynny, Świątynia „3 okien”, zegar słoneczny Intihuatana, Świętą Skałę, Klasztor Dziewic Słońca Acllahuasi oraz Świątynie Kondora.

Zasadniczo podstawowy wstęp na ruiny, dzieli się na 9 tur.

Każda tura oznaczona jest widniejącą na bilecie godziną wstępu: 6.00, 7:00, 8:00, 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00 oraz 14:00. Oznacza to, że nie można wejść na ruiny przed wyznaczoną na bilecie godziną. Z doświadczenia wiem, że nie ma problemu z wejściem do Machu Picchu po wyznaczonym czasie. Podstawowy bilet upoważnia do przebywania na ruinach 4 godziny od rozpoczęcia tury widniejącej na bilecie. Odwiedziłem Machu Picchu wielokrotnie i wiem, że czas ten nie jest kontrolowany przez władze obiektu i spokojnie można zostać na ruinach dłużej. Dodatkowe godziny można poświęcić na zwiedzenie Bramy Słońca oraz Inkaskiego Mostu (patrz rozdział „dodatkowe opcje podczas zwiedzania Machu Picchu”).

Uwaga! Według aktualnych zasad zwiedzania posiadacze podstawowego biletu mogą wejść na ruiny tylko raz. Trzeba to mieć na uwadze, że ruch na ruinach jest jednostronny i może nie być możliwości powrotu w ulubione miejsca. Wszystkim zainteresowanym odwiedzeniem Mostu Inkaskiego oraz Bramy Słońca zalecam udanie się tam na samym początku zwiedzania. Jednokrotny wstęp wiąże się również z dość niekomfortowym tematem… ponieważ na terenie ruin nie ma toalet. Polecamy wcześniej prewencyjnie skorzystać z WC umieszczonej przed wejściem do kompleksu 🙂

Widok na Huayna Picchu

Opcja 2: Machu Picchu + góra Huayna Picchu.

Dla pragnących mocniejszych wrażeń ciekawą opcją jest zwiedzenie ruin Machu Picchu połączonych z trekkingiem na górę Huayna Picchu. Wejście na szczyt to przede wszystkim możliwość podziwiania ruin Machu Picchu z wyższej perspektywy. Trekking jest średnio wymagający i zajmuje od 45 minut do 1 godziny w jedną stronę. Warto spędzić chwilę na tarasach położonych zaraz przed szczytem… ponieważ na samym szczycie miejsca jest stosunkowo mało i można zostać ponaglonym do szybszego zejścia przez strażnika.

Każdego dnia godziny wejścia podzielone są na 3 grupy:
1 grupa: Machu Picchu od 6.00 oraz wejście Huayna Picchu między 7:00 a 8:00.
2 grupa: Machu Picchu od 7.00 oraz wejście Huayna Picchu między 7: 00 a 8:00.
3 grupa: Machu Picchu od 8.00 oraz wejście Huayna Picchu między 10:00 a 11:00.

Podstawowym ograniczeniem jest dzienny limit wejść na Huayna Picchu, który obecnie wynosi 400 osób na dzień. Bilet zalecamy kupić nawet kilka miesięcy przed planowaną podróżą do Peru. Dobrą wiadomością jest fakt, że bilet Machu Picchu + Huayna Picchu upoważnia do dwukrotnego wejścia na teren kompleksu, co umożliwia spokojne zwiedzanie Machu Picchu również po zakończeniu trekkingu.

Wycieczka na górę Huayna Picchu w praktyce:
Wysokość: 2,720 metrów n.p.m
Opis trasy:

W większości trasy wąskie oraz strome ścieżki, oraz kamienne schody pod górę, miejscami konieczność użycia łańcuchów do pokonania niektórych miejsc (nieznaczne). Ze względu na strome ukształtowanie terenu trekking nie jest polecany osobom cierpiącym na lęk wysokości oraz choroby serca.

Czas trekkingu: 2-2,5h (całość trasy)
Trudność: średnia

góra machu picchu

Opcja 3: Machu Picchu + góra Machu Picchu.

Dla dysponujących czasem i dobra kondycja fizyczną polecamy opcję wejścia na górę Machu Picchu (Montana Machu Picchu, czytaj Montania Maczu Pikczu). Celem wejścia na szczyt jest przede wszystkim przepiękny widok na okoliczne szczyty oraz obserwacja ruin zaginionego miasta z wyższej perspektywy.

Godziny wejścia podobnie jak przy wejściu na Huayna Picchu podzielone są na 3 grupy:

1 grupa: Ruiny Machu Picchu od 6:00 oraz góra Machu Picchu od 7:00 do 8:00

2 grupa: Ruiny Machu Picchu od 7:00 oraz góra Machu Picchu od 7:00 do 8:00

3 grupa: Ruiny Machu Picchu od 8:00 oraz góra Machu Picchu od 9:00 do 10:00

 

Trekking na górę Machu Picchu w praktyce:

Wysokość: 3,082 metrów n.p.m.

Czas potrzebny na wejście: około 3-4h (całość trasy)

Opis trasy:

Ścieżki oraz wysokie kamienne schody, miejscami stromo oraz konieczność pokonywania wysokich stopni. Ścieżki są nieco szersze niż w przypadku Huayna Picchu i na większości możliwe jest swobodne minięcie się z nadchodzącymi z naprzeciwka turystami. Uwaga! Trasa jest wymagająca. Nie polecamy uczestnictwa w trekkingu osobom o słabej kondycji fizycznej, cierpiącymi na lęk wysokości oraz choroby serca.

Poziom trudności: średni/trudny

Paweł Wilk na szczycie Machu Picchu

Ceny biletów wstępu.

Aktualny (lipiec 2020) cennik wstępu na Machu Picchu:

Podstawowy wstęp na ruiny Machu Picchu:

Dorosły: 152 soli peruwiańskich (ok. 45$)

Student: 77 soli peruwiańskich (ok. 23$)

Dziecko (8-17lat): 70 soli peruwiańskich (ok. 21$)

Machu Picchu + góra Huayna Picchu lub Machu Picchu + góra Machu Picchu:

Dorosły: 200 soli peruwiańskich (ok. 60$)

Student: 125 soli peruwiańskich (ok. 37$)

Dziecko (8-17lat): 118 soli peruwiańskich (ok. 35$)

Gdzie kupić bilety wstepu na Machu Picchu?

Polecamy kupować bilety na oficjalnej stronie ministerstwa kultury.

bilet na machu picchu

Dodatkowe (oraz bezpłatne!) opcję podczas zwiedzania Machu Picchu

Co zrobić, kiedy masz już zakupiony wyłącznie podstawowy bilet na ruiny?

Nic straconego! W cenie podstawowego biletu na ruiny są dostępne dwie opcję pieszych wycieczek, czyli wycieczka na Bramę Słońca oraz Most Inkaski. Trasy jest niewymagające i są to wyśmienite opcje dla początkujących wędrowników. Warto pamiętać, że cena wstępu na te atrakcje zawiera się w cenie wszystkich rodzajów biletów na Machu Picchu.lamy w peru

 1. Brama Słońca (Puerta del Sol). Świetną opcją na niewymagający spacer. Brama Słońca jest oddalona zaledwie około 1,5 km od głównego kompleksu i za czasów Inków była główną bramą wstępu do zaginionego miasta. Choć sama brama nie ma nadzwyczajnych uroków architektonicznych, wizyta w tym miejscu z pewnością jest wspaniałą okazją spojrzenia na ruiny „z boku” oraz odpoczynku w miejscu położonym nieco na uboczu turystycznego tłumu. Dojście do bramy zajmuje około 45 min w jedną stronę, więc na całą wycieczkę spokojnym tempem trzeba liczyć 1,5-2 godziny.

 2. Most Inkaski (Puente del Inca). Trasa jest jeszcze krótsza oraz prostsza niż ta prowadząca na Bramę Słońca. Dojście jest łatwe, maszeruje ją się przyjemnie i przez całą drogę jest praktycznie płasko. Most inkaski polecam przede wszystkim osobom zainteresowany inkaską infrastrukturą drogową oraz podróżnikom pragnącym zobaczyć piękne widoki na tropikalne wzgórza oraz piękną przyrodę. Dojście od głównych ruin zajmuje około 20 min w jedną stronę, więc na całą wycieczkę trzeba planować od 45min do 1 godziny.

Uwaga! Droga, choć technicznie prosta położona jest na bardzo stromym grzbiecie góry Machu Picchu. Jeśli cierpisz na lęk wysokości, nie polecamy tej opcji.

Inne ograniczenia podczas zwiedzania Machu Picchu:

Limitowane godziny wejścia na główne świątynie. W związku ze zmianami wprowadzonymi w 2019 roku władze sanktuarium podjęły decyzję o ograniczeniu wstępu na niektóre stanowiska archeologiczne należące do kompleksu:

Wejście na poniższe atrakcje możliwe jest wyłącznie w określonych godzinach:

 • Piramida Intihuatana (zegar słoneczny) wejście wyłącznie od 07:00 do 10:00am

 • Świątynia Kondora otwarta od 10:00 do 13:00

 • Świątynia Słońca 13:00 do 16:00

Poza wyznaczonymi godzinami nie jest możliwe wejście do obiektów. Oczywiście przez cały czas są one dość dobrze widoczne z zewnątrz podczas zwiedzania głównej części ruin.

Uwaga: Ograniczenia w zwiedzaniu Machu Picchu zmieniają się dość dynamicznie, więc zalecam sprawdzenie aktualnych informacji na stronie.

Moim zdaniem restrykcje czasowe mają na celu upłynnienie ruchu na terenie kompleksu i co za tym idzie szybsze kierowanie odwiedzających w stronę wyjścia. Osobiście polecam nie przejmować się tak bardzo ograniczeniami i odbyć wycieczkę do Machu Picchu ze spokojem. Najważniejsze jest poczucie panującego klimatu oraz podziwianie przepięknych widoków 🙂

bilet peru ograniczenia

Aby uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki warto pamiętać, że na teren ruin Machu Picchu zakazuje się wnoszenia następujących obiektów:

 • Większych statywów na aparaty

 • Plecaki o wadze większej niż 5 kg (można zostawić w przechowalni przy wejściu na ruiny)

 • Większej ilości jedzenia

 • Narkotyki oraz napoje alkoholowe

 • Spraye do malowania, oraz farby

 • Głośniki, oraz instrumenty muzyczne

 • Kijki trekkingowe z metalową końcówką (dozwolone są te z gumowym zabezpieczeniem)

Z doświadczenia wiem, że nie ma problemu wnieść na teren ruin niewielkiego plecaka. Niewielkie ilości żywności oraz napoje nie są wyrzucane. Podsumowując, polecam planowanie zwiedzania kompleksu w sposób… zdroworozsądkowy i wszystko powinno przebiec spokojnie oraz bezproblemowo.

Treking w Peru pogoda

Co należy zabrać na wycieczkę do Machu Picchu?

Klimat w Machu Picchu jest bardzo zmienny, ponieważ występują tu zarówno częste deszcze, jak i gorące słońce. W związku z nieprzewidywalnym klimatem istnieją przedmioty, o których trzeba koniecznie pamiętać, planując wycieczkę do zaginionego miasta.

 • Woda (przynajmniej 1litr)

 • Ochrona przeciwsłoneczna: krem do opalania o wysokim filtrze, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.

 • Ochrona przeciwdeszczowa: kurtka albo poncho, wodoodporne buty, ochraniacz na plecak.

 • Środki odstraszające owady: ruiny położone są w klimacie tropikalnym, stąd owadów może być sporo.

 • Dla osoby podatnych na chorobę wysokościową nie zaszkodzi zaopatrzyć się w lek na wysokość (dostępny w peruwiańskich aptekach), liście koki oraz produkty zawierające glukozę. Podstawowy kompleks położony jest na wysokości około 2400m n.p.m., jednak wybierając opcję trekkingu na górę Machu Picchu, trzeba wejść na wysokość ponad 3000m n.p.m.

machu picchu turysci

Czy warto odwiedzić zaginione miasto Machu Picchu?

Każda wycieczka ma swoje wady oraz zalety. W mojej opinii relacja plusów oraz minusów podczas wizyty w zaginionym mieście wygląda następująco.

Wady:

 • Duża ilość turystów.

 • Miejscowe kolejki wejścia do najciekawszych obiektów.

 • Ograniczenia czasowe przy odwiedzaniu głównych atrakcji.

 • Brak toalet na terenie ruin.

 • Wysoka cena biletu wstępu oraz koszt dotarcia do ruin.

 • Utrudnieniem, może być też zmienna pogoda (brak możliwości przewidzenia deszczu)

wschód słońca na machu picchu

Bez wątpliwości wycieczka do Machu Picchu na również wiele zalet:

 • Przepiękne widoki na inkaskie miasto oraz okoliczne szczyty.

 • Bezpośredni kontakt z tropikalna przygodą.

 • Zachowane w prawie doskonałym stanie inkaskie budowle.

 • Tajemniczy klimat w miejscach na uboczu turystycznego szlaku.

 • Wrażenie spaceru po „pocztówce” będącą dla wielu marzeniem z dzieciństwa.

 • Satysfakcja płynąca z zobaczenia jednego z cudów świata nowożytnego.

 • Łatwy dostęp na teren ruin oraz dobra komunikacja podczas zwiedzania obiektu.

Moja opinia:

Osobiście, mimo ogromnej ilości turystów POLECAM odwiedzić Machu Picchu! Jest to miejsce zdecydowanie unikalne oraz warte swojej ceny. Moim zdaniem zaginione miasto, choć nieco zasypane turystycznym tłumem… nadal skrywa tajemnicę dawnej kultury Inków. Radzę zaplanować cały dzień na zwiedzenie tego pięknego miejsca i skierować się w miejsca położone nieco na uboczu. Usiąść na chwilę i wpatrzeć się w przepiękne krajobrazy, inkaskie tarasy oraz starożytne budynki. Z pewnością będzie to chwila wyjątkowa… bo pachnąca aromatem spełniającego się właśnie marzenia 🙂

Paweł Wilk na Machu Picchu Feel Peru Travel 

Dziękuje za uwagę!

Paweł Wilk

Pilot wycieczek po Peru oraz twórca biura Feel Peru Travel

Oferty wyjazdów oraz więcej informacji odnośnie podróży po Peru znajdziesz na naszej stronie Feelperutravel.pl. 

Zapraszamy do kontaktu!

Feel Peru Travel wyprawy do Peru informacja kontakt

Dodaj komentarz

Close Menu