Wyprawa do Peru – ważne informacje, porady, plan, opinie

Czym się różni wycieczka od wyprawy?

Wycieczka (w odróżnieniu od wyprawy) jest to typowy wyjazd w celach turystycznych. Jest stosunkowo łatwa do przygotowania i ma niezmienny program wyjazdu specjalnie dopasowany do profilu uczestników. Udział w wycieczce ma celu poznanie walorów krajoznawczych oraz turystycznych odwiedzanego kraju. Istotnym składnikiem wycieczki jest również czas przeznaczony na kontakty towarzyskie oraz interakcje pomiędzy jej uczestnikami.

Z kolei wyprawa to podróż, która wymaga wcześniejszego i starannego przygotowania. Wyprawa jest decydowanie bardziej wymagająca. Powodzenie wyprawy zależy od aktywności oraz zaangażowania wszystkich uczestników. Podjęcie takiego wyzwania owocuje przeżyciem unikalnego doświadczenia, a trud wyprawy rekompensuje możliwość poznania realiów odwiedzanego kraju.

Oczywiście wyjazd do Peru można zorganizować zarówno w formie wycieczki, jak i wyprawy.

Wycieczka do Peru to okazja na poznanie głównych atrakcji tego kraju takich jak Lima, Arequipa, Puno, Cuzco oraz Machu Picchu. Wycieczki po Peru realizowane są w sporych grupach (od 12 do 30 osób) i charakteryzują się dość szablonowym programem. Wyjazdy są mocno komercyjne i realizowane za pomocą typowo turystycznej infrastruktury (duże autokary, typowo turystyczne hotele oraz uczestnictwo w masowych wycieczkach). Tego typu wyjazd polecam osobom ceniącym komfort podróży oraz pragnące poznać ogólny wizerunek Peru w wygodny sposób.

Z kolei wyprawa do Peru to wyjazd przeznaczony dla niewielkich grup (od 2 do maksymalnie 12 osób). Mniejsza grupa charakteryzuje się wysoką mobilnością, co daje możliwość głębszego poznania wspaniałego klimatu panującego w Peru. Dobrze przygotowana wyprawa do Peru daje możliwość korzystania z miejscowej oferty noclegowej oraz gastronomicznej. Nie zabraknie również spotkań z lokalnymi mieszkańcami oraz poznania wspaniałych miejsc położonych na uboczu turystycznego szlaku. Nagrodą za włożony wysiłek jest przeżycie autentycznego doświadczenia. O takiej wyprawie do Peru będziesz pamiętał latami!

Wyprawy do Peru – kiedy i gdzie?

W Peru występują tu 3 strefy klimatyczne: wybrzeże, Andy oraz dżungla. Każda strefa charakteryzuje się odmiennym klimatem. Pora sucha w dżungli oraz Andach zaczyna się w kwietniu i kończy w listopadzie. Pora deszczowa przypada na okres od grudnia do marca. Z kolei osoby pragnące odwiedzić peruwiańskie wybrzeże, powinny uwzględnić fakt, że w tym rejonie sytuacja klimatyczna jest odwrotna. Gęste mgły nawiedzają ten rejon okres od czerwca do września.

Oczywiście istnieje wiele innych czynników niezwykle istotnych podczas planowania wyprawy do Peru. Są to między innymi sezon turystyczny czy charakter wyjazdu. Jako organizator wielu wypraw do Peru, zdecydowanie polecam wyjazdy w okresach przejściowych tj. kwiecień-czerwiec oraz wrzesień-listopad.

Więcej o planowaniu wyjazdu do Peru dowiesz się w specjalnym artykule -> Kiedy najlepiej jechać do Peru?

Zdecydowana większość podróżników udających się na wyprawę do Peru wybiera tzn. „Pętlę Południową”. Jest to wycieczka na południe kraju znaną trasą: Lima -> Ica (Nasca) -> Arequipa (Kanion Colca) -> Puno (Jezioro Titicaca) -> Cuzco (Święta Dolina Inków) -> Machu Picchu. W mojej opinii jest to dobre rozwiązanie na zorganizowanie pierwszej wyprawy do Peru. Trasa jest różnorodna, dobrze skomunikowana oraz pozwala poznać ten kraj w sposób całościowy (odwiedza się wybrzeże, Andy oraz kawałek dżungli). Na szczęście nawet w tym niezwykle popularnym rejonie kraju, nadal istnieje wiele autentycznych miejsc bez tłumów turystów. Polecamy włożyć odrobine wysiłku i poznać mniej znane miejsca południowego Peru!

Oczywiście podczas wyprawy do Peru istnieją tysiące opcji dla osób pragnących udać się w mniej oczywiste zakątki tego kraju. Mało kto wie, że na północy Peru istnieją tropikalne plaże (ocean w okolicach Limy jest chłodny), w okolicach miasta Huaraz można udać się na niesamowite trekkingi (Kordyliera Biała oraz Czarna) czy, że lasy puszczy amazońskiej są jednym z najbardziej różnorodnych obszarów na naszej planecie (np. park narodowy Manu). To oczywiście zaledwie kilka przykładów w morzu różnorodności Peru, które skrywa miliony opcji na wspaniałą wyprawę.

Jak zwiedzać Peru? Praktyczne porady

Transport

Peru można zwiedzać zarówno transportem publicznym, jak i prywatnym. Na wstępie chcę podkreślić, że Peru to ogromny kraj (czterokrotnie większy od Polski). Nie jest więc zaskoczeniem, że i odległości między głównymi miastami są spore. Dla przykładu: droga z Limy do Arequipy (drugiego co do wielkości miasta w Peru) zajmuje od 16 do 18 godzin. Z tego powodu poznać środki transportu możliwe do użycia podczas wyprawy po Peru.
Transport publiczny: Istnieje wiele prywatnych firm przewozowych (najbardziej popularne Cruz Del Sur, Oltursa, Cromotex, Civa, Movil Bus, Tepsa, Julsa czy Reyna) oferujące przejazdy między głównymi miastami w kraju. Oczywiście każda firma różni się jakością oraz ceną przewozu. Ogólnie rzecz biorąc długodystansowe przejazdy są dość korzystne cenowo (dla przykładu ceny przejazdu z Limy do Arequipy mieszczą się w przedziale 50-120 soli peruwiańskich, czyli 15-35$). Generalnie standard autobusów w Peru jest zaskakująco dobry! Autobusy są wygodne i z reguły mają siedzenia rozkładane (140 do nawet 160 stopni), co pozwala przejechać nawet najdłuższą trasę spokojnie i komfortowo.
 
Dodatkowo w Peru istnieje niezliczona ilość taksówek, busów czy motoriksz (mototaxi), które niedrogo zapewniają transport na krótkich trasach (w obrębie miasta lub nawet kilkugodzinne trasy w regionie).
 
Samolot: W ostatnich latach w Peru bardzo rozrasta się sieć wewnątrzkrajowych połączeń lotniczych. Loty oferują głównie linie lotnicze takie jak Avianca, Latam, Viva Air oraz Star Peru. Bilety można kupić w korzystnej cenie (lot z Limy do Arequipy może kosztować nawet 100-200 soli, czyli 30-60$)
 
Transport prywatny. Dobra opcja dla wyjazdów grupowych. Praktycznie w całym kraju istnieje możliwość wynajęcia busa z kierowcą (wygodnie może podróżować max. 12 pasażerów). Taka forma podróży daje sporo swobody oraz daje możliwość organizowania dodatkowych postojów w celu poznania ciekawych miejsc na trasie.

Rodzaje wyjazdów po Peru

Turystyka wypoczynkowa: Wybrzeże w Peru ma ponad 3000 kilometrów, wiec nietrudno znaleźć miejscowości wypoczynkowe (dla przykładu Mancora na północy kraju czy miasteczka w okolicy Limy). Na peruwiańskim wybrzeżu można smacznie zjeść oraz jest to jedne z najlepszych na świecie miejsc na praktykowanie surfingu.
Wyjazdy gastronomiczne: Peru to zdecydowanie destynacja gastronomiczna! Wyprawa do tego kraju to okazja na skosztowanie pysznej kuchni morskiej (wraz ze sztandarowym Ceviche, czyli surowej ryby ściętej w sosie z limonki z dodatkiem ostrego chili), andyjskiej (wraz z lokalnym przysmakiem… czyli świnką morską) oraz kuchni Amazońskiej (choćby ryba Paiche ze smażonym bananem). Podczas naszych wypraw zawsze staramy się udowodnić, że w Peru nie trzeba przepłacać, żeby zjeść naprawdę smacznie. Lokalna kuchnia to prawdziwe niebo w gębie!
Wyprawy trekkingowe: W Peru istnieją jedne z najpiękniejszych tras trekkingowych na świecie. Z pewnością warto przeznaczyć cześć swojej wyprawy na poznanie uroków andyjskich szczytów. Istnieją tu tysiące tras idealnych na dłuższe czy krótsze piesze wędrówki. Peru to trekkingowy raj począwszy od niewymagających spacerów po wspinaczkę na kilkutysięczne szczyty. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie!
Zwiedzanie zabytków przedkolumbijskich kultur: Wyprawa do Peru to okazja na poznanie setek inkaskich oraz nawet przed inkaskich budowli. Miłośnik kultury znajdzie tu niezliczone obiekty takie jak pradawne osady (Llaqta w języku Quechua), tarasy uprawne, twierdze oraz świątynie. Zadziwisz się kunsztem architektonicznym dawnych Inków oraz na żywo poczujesz tajemniczą historię żyjących tu setki lat temu cywilizacji.
Pobyt u lokalnych Indian: Peru to niezwykle ciekawy kraj, ponieważ aż 30% społeczeństwa stanowią osoby utożsamiające się z kulturą indiańską. Najbardziej popularne plemiona to Indianie Quechua oraz Ajmara. Naprawdę warto, aby twoja wymarzona wyprawa do Peru, stała się również okazją do poznania lokalnych mieszkańców, poznania ich kolorowych tradycji oraz życia codziennego!
Wyprawy przyrodnicze: Peru jest jednym z najbardziej różnorodnym przyrodniczo krajem na świecie. Istnieje tutaj aż 11 ekosystemów: bogate w życie morskie wybrzeże, pustynne wzgórza, lasy namorzynowe, surowy klimat andyjskiej puny, wysokogórskie lodowce oraz tropikalna dżungla. Peru to kraj gdzie podczas jednej wyprawy możesz zobaczyć wieloryby, lwy morskie, lamy, kondory, kajmany, małpy i ponad 1700 mieszkających tutaj gatunków ptaków. Peru to niesamowite bogactwo natury, które warto zobaczyć!

Jaki sposób zwiedzania Peru polecamy?

Istnieje możliwość zawarcia wszystkich wspomnianych wyżej opcji podczas jednego wyjazdu do Peru. Jest to wyprawy objazdowa!

Peru wycieczki objazdowe

Wyprawy objazdowe po Peru dają możliwość poznać ten kraj z różnych perspektyw. Po pierwsze tego typu wycieczka pozwoli zobaczyć wiele regionów Peru. Na własne oczy ujrzysz różnorodność przyrodniczą oraz kulturową tego wspaniałego kraju. Dobrze zorganizowana wyprawa objazdowa po Peru powinna zawierać w swoim programie: możliwość spotkania z lokalnymi mieszkańcami, degustację lokalnych przysmaków czy chwilę na wypoczynek. W programie dwu lub nawet trzytygodniowej wyprawy powinien znaleźć się czas na wspaniały trekking, wizyta inkaskich budowli oraz poznania kilku najważniejszych atrakcji, jakie może zaoferować Peru.
 
Oczywiście warto na chwilę zejść z utartego szlaku, aby wyprawa stała się niezapomnianym doświadczeniem. Zatrzymaj się na chwile w miejscach takich jak indiańska wioska w kanionie Colca czy nad jeziorem Titicaca. Ujrzyj niezwykłe wodospady w peruwiańskiej dżungli bez tłumów turystów czy wejdź na najwyższą w Ameryce Południowej wydmę. Taka wyprawa stanie się prawdziwą przygodą!

Wyprawy do Peru – bezpieczeństwo

Na szczęście bezpieczeństwo w Peru zdecydowanie się poprawia. Z roku na rok turysta może czuć się tu coraz bezpieczniej. Od kilku lat istnieje specjalna policja turystyczna, która regularnie kontroluje najważniejsze peruwiańskie miasta. To właśnie w dużych miastach (zdecydowanie należy być czujnym np. w Limie) należy uważać na pospolitą przestępczość (kieszonkowcy, podejrzane taksówki czy napady rabunkowe w dalszych dzielnicach miasta). Prowincja kraju (między innymi departamenty Arequipa, Cusco, Ica czy Puno) są zdecydowanie spokojniejsze i dużo przyjaźniejsze dla turystów.
 
Co zrobić, aby zrealizować wyprawę do Peru bezpiecznie?
 
  • Należy unikać spacerów ciemnymi i nieuczęszczanych ulicami po zmroku.
  • Reagować na ostrzeżenia lokalnych mieszkańców. Uważam, że 99% Peruwiańczyków jest pozytywnie nastawiona to turystów i chętnie im pomagają. Warto nauczyć się choćby podstaw hiszpańskiego, aby zrozumieć ich cenne uwagi.
  • Korzystać z usług informacji turystycznej. Oficjalna informacja turystyczna w kraju nazywa się „Iperú” i jest dostępna w większości peruwiańskich miast.
  • Korzystać wyłącznie z autoryzowanych firm transportowych oraz agencji turystycznych.
 
Opinia pilota wycieczek: Podczas kilkuletniego doświadczenia w realizacji wypraw do Peru, nie przytrafiła mi się żadna niebezpieczna sytuacja. Wszyscy uczestnicy wypraw zakończyli wyjazd cali i zdrowi. Myślę, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku wyprawę do Peru można odbyć całkowicie bezpiecznie.

Wyprawa do Peru – to coś pięknego! Opinie

Szczerze polecam przeżyć wspaniałe doświadczenie, jakim jest wyprawa do Peru. Każdy dzień wyprawy to nowy odcinek niekończącej się serii peruwiańskiej różnorodności. Zaskoczy cię koloryt barw, zapierające dech w piersiach widoki oraz niesamowita kultura! Rusz na wyprawę do Peru a z pewnością przeżyjesz przygodę swojego życia!

Dlaczego Peru zasługuje na najwyższe zaufanie? Podsumowanie

Silna strona turystyki w Peru z pewnością jest bogactwo jej oferty. Oprócz inkaskich budowli będących wizytówką tego kraju zobaczysz niesamowitą naturę, poznasz wspaniałych ludzi, spróbujesz pysznego jedzenia oraz będziesz się naprawdę świetnie bawił! Podczas naszych wypraw staramy się udowodnić uczestnikom, że Peru to nie wyłącznie Machu Picchu… to dużo więcej! Każdy dzień jest kolejną przygodą. Serdecznie zachęcamy każdego z Was do udziału w wyprawie do Peru!

Nie pożałujesz tej decyzji!

Artykuł przygotowany przez Pawła Wilka z biura

Feel Peru Travel.

Chcesz pojechać do Peru?

Napisz na naszej stronie  Facebook!

logo_white

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

E-mail:
feelperutravel.info@gmail.com

WhatsApp:
+51 933 757 010

Adres – oddział w Polsce:
Szwedzka 43, 54-401 Wrocław

Adres – oddział w Peru:
Mz. P, Lote 15 Urbanización Pachacámac,
Villa el Salvador, Lima